Reakcia WWF na výzvu Gemerského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Reakcia Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) na výzvu Gemerského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov uverejnenú na portáli Lesmedium dňa 24. 7. 2017 – „Vlastníci lesov píšu Andrejovi Dankovi pre výzvu UNESCO“.
Výzva vlastníkov reaguje na článok v SME z 11. 7. 2017, kde Svetový fond na ochranu prírody (WWF) apeluje na vládu, aby zobrala varovanie Výboru pre svetové dedičstvo UNESCO vážne a prijala konkrétne opatrenia na ochranu Karpatských bukových pralesov. Výbor Svetového dedičstva UNESCO dňa 5. 7. 2017 v Krakove schválil uznesenie, ktorým vyzýva vládu Slovenskej republiky, aby plnila záväzky, ktoré si stanovila pred 10 rokmi.
Reakce WWF na výzvu Gemerského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov
Reakcia Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) na výzvu Gemerského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov uverejnenú na portáli Lesmedium dňa 24. 7. 2017 – „Vlastníci lesov píšu Andrejovi Dankovi pre výzvu UNESCO“.
WWF je reakciou Gemerského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov prekvapená, keďže neštátnych vlastníkov lesa považuje za partnerov pri presadzovaní myšlienok rozumného využívania lesov. Navyše reakcia prichádza od vlastníkov, ktorí sa sami zaviazali k takémuto hospodáreniu pri certifikácii lesov podľa princípov FSC, ktoré WWF dlhodobo presadzuje. Jedným z princípov FSC je aj ochrana tzv. lesov s veľkým spoločenským významom, medzi
ktoré sa radia aj pamiatky zapísané do zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Hospodárenie v týchto lesoch by malo byť také, aby pri ňom nedochádzalo k poškodzovaniu hodnôt, pre ktoré sú tieto lesy považované za významné.
V článku z 11. 7. 2017 sme uviedli, že nejasné okolnosti spravovania lokality UNESCO Karpatské bukové lesy a prírodné lesy Európy na Slovensku vedú ku konfliktom s vlastníkmi vzhľadom k ich oprávneným požiadavkám v týchto lokalitách. Viackrát sme pritom zdôraznili, že komunikácia s vlastníkmi je nevyhnutná pre efektívnu ochranu a udržateľné využívanie lesov na Slovensku.
Pevne veríme, že zachovanie lesov v dobrom stave je spoločným záujmom ochrancov prírody aj vlastníkov lesov avšak na spôsobe, ako tento cieľ dosiahnuť sa musí dohodnúť celá spoločnosť. Lesy totiž poskytujú okrem dreva aj ďalšie služby pre spoločnosť, ako napr. zadržiavanie vody, produkciu kyslíka, biodiverzitu, prostredie pre šport a rekreáciu a pod. Pokiaľ je v záujme spoločnosti (štátu) limitovať využívanie lesov, či už z titulu ochrany prírody alebo z iných dôvodov, súkromným vlastníkom lesa, patrí náhrada za obmedzenie bežného obhospodarovania.
Ako v iných demokratických krajinách, tak i na Slovensku má právo občan, združenie, či iný subjekt vyjadriť svoj názor, čo zaručuje naša Ústava. WWF patrí medzi najväčšie nezávislé odborné, celosvetovo rešpektované organizácie, za ktorou stojí 5 miliónov podporovateľov a má zastúpenie vo viac ako 100 krajinách sveta. Ochrana lesa patrí k celosvetovým prioritám WWF, pričom na Slovensku ide najmä o ochranu najvzácnejších prírodných lesov, podporu zodpovedného hospodárenia v lesoch a podporu systému ochrany prírody, ktorý je ekonomicky udržateľný z hľadiska miestnych komunít.
WWF privíta akúkoľvek iniciatívu, ktorá povedie k spolupráci pri ochrane najcennejších prírodných hodnôt na Slovensku.
Mgr.Miroslava Plassmann, PhD.
Riaditeľka
WWF Dunajsko-Karpatský program Slovensko