Riport: Najnovšie technológie v monitoringu lesných ekosystémov - účastníci konferencie si vyskúšali inovácie počas praktických ukážok
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Katedra lesnej ťažby, logistiky a meliorácií Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene usporiadala 20. novembra 2024 jedinečnú konferenciu, zameranú na aplikáciu najnovších technológií v monitoringu lesných ekosystémov. Podujatie prilákalo viac ako 80 odborníkov z rôznych inštitúcií, čo svedčí o rastúcom záujme o moderné prístupy v lesníctve.
Účastníci mali možnosť nielen počuť o inováciách, ale ich aj osobne vyskúšať. Praktické ukážky zahrňovali prácu s najnovšími GNSS prístrojmi, pozemným laserovým skenerom či ručným mobilným skenerom. Zvláštnu pozornosť vzbudil prototyp nízkonákladového skenera, vyvíjaného priamo na Katedre lesnej ťažby, logistiky a meliorácií. Účastníci si tiež mohli otestovať nové mobilné aplikácie na určovanie objemu dreva a zapojiť sa do diskusií o využití bezpilotných lietadiel v lesnom hospodárstve.
Po dynamickom praktickom bloku nasledovali odborné prednášky, na ktorých boli prezentované prebiehajúce vedecké projekty a poznatky v oblasti monitoringu lesných ekosystémov. Účastníci sa dozvedeli o širokom spektre tém: od získavania informácií z bodových mračien, cez progresívne metódy určovania dendrometrických parametrov, až po virtuálnu realitu lesa a simulácie jeho vývoja.
Ďalšie prezentácie sa venovali monitoringu stavu lesných ciest, určovaniu množstva drevných štiepok pomocou bezkontaktných technológií či využitiu bezpilotných lietadiel pri sledovaní disturbancií. Nechýbali ani témy týkajúce sa legislatívy pri prevádzkovaní dronov a možnosti monitoringu biotopov z vesmíru.
Medzi účastníkmi nechýbali zástupcovia Ministerstva životného prostredia, Slovenskej agentúry životného prostredia, Štátnej ochrany prírody, štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, stredných lesníckych škôl (SOŠL Tvrdošín a SOŠL Banská Štiavnica) ako aj výskumných inštitúcií ako Národné lesnícke centrum a Výskumný ústav jadrovej energetiky a.s. Záujem prejavili aj kolegovia zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Vysoká účasť a pozitívne ohlasy potvrdili, že integrácia najnovších technológií do monitoringu lesných ekosystémov je témou, ktorá rezonuje naprieč odbornou verejnosťou. Technologický pokrok je nezastaviteľný a my chceme byť pri tom. Preto už teraz plánujeme usporiadať ďalší ročník konferencie v roku 2025, kde opäť prinesieme aktuálne informácie a novinky z danej oblasti.
Táto práca bola podporovaná Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe Zmluvy č. APVV-20-0391. Financované EÚ NextGenerationEU prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci projektu č. 09I03-03-V04-00341 a Vedeckou grantovou agentúrou projekt VEGA 1/0604/24.
Ing. Jozef Výbošťok, PhD.