Vlastníci lesov píšu A.Dankovi pre výzvu UNESCO
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vyzval slovenskú vládu k vyššej ochrane Karpatských bukových pralesov, ktoré sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Upozornili najmä na ťažbu dreva, poľovanie a chýbajúci plán starostlivosti. V tejto súvislosti napísalo Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov otvorený list predsedovi Národnej rady SR. Pronášame ho v plnom znení.
Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko,
riaditeľka WWF na Slovensku Miroslava Plassmann v článku uverejnenom dňa 11. 7. 2017 v denníku Sme okrem iného uviedla: "Považujeme za nevyhnutné, aby vláda Slovenskej republiky zobrala varovanie Výboru pre svetové dedičstvo UNESCO vážne a prijala konkrétne opatrenia na ochranu Karpatských bukových pralesov."
Akým právom nejaká, nikým nevolená, mimovládna „nezisková" organizácia si nárokuje dávať úlohy a príkazy vláde SR, ktorá vznikla na základe volieb občanov. Podľa nášho presvedčenia právo dávať úlohy vláde SR a kontrolovať jej činnosť majú jedine volení zástupcovia našich občanov, poslanci NR SR.
Súčasne si osvojuje právo nariaďovať svojprávnym občanom Slovenska, ako majú hospodáriť, nakladať, so svojim majetkom! Pre ňu je to predsa cudzí majetok. Nie je vlastníčka ani časti tohto územia a ani nájomníčka. A je nepochopiteľné tvrdenie, že ide o „dedičstvo UNESCO". Je to dedičstvo občanov zvrchovaného štátu Slovenska a nikoho iného!
Zápis slovenských a ukrajinských karpatských bukových pralesov do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO Výbor svetového dedičstva schválil 28. júna 2007. Pani riaditeľka však bez dôkazov bohorovne tvrdí: " V dôsledku toho môžu súčasné hospodárske aktivity vážne poškodiť viac ako polovicu územia v slovenskej časti lokality, kde sa v súčasnosti neuplatňuje prísna bezzásahová ochrana".
Naši predkovia stáročia hospodárili rozumne v lesoch, trvalo udržateľne. A ich potomkovia v tom pokračujú aj v súčasnosti. Lesnícke školstvo na svete vzniklo na našom území v Banskej Štiavnici a učili sa tam študenti z celej Európy. V tomto období si pripomíname 300-é výročie Márie Terézia - tej panovníčky, ktorá nielen vládla, ale do súčasnosti založila aj základy starostlivosti o lesy a krajinu a jej obyvateľov.
Stáročia a aj v súčasnosti vlastníci lesov (aj štátne lesy hospodária v podstate na vlastníctve občanov SR) sa starajú o lesy. A nič nepoškodili, nezničili. Dôkazom je
fakt, že sú zachovalé a krásne, vysoko hodnotné. Tieto lesy im dávali a dávajú robotu, živia ich. A naši občania nie sú primitívni obmedzenci, ktorí si zničia to, čo ich živí!
To znamená, že jediný záujem pani riaditeľky Miroslavy Plassmann je pripraviť tamojších obyvateľov o robotu, živobytie a prinútiť ich vysťahovať sa? Akým právom posudzuje to, čo nevybudovala a nikdy sa nestarala o tieto lesy.
Vážený pán predseda NR SR,
prosíme Vás, aby ste s Vašou NR SR a Vládou SR veľmi vážne riešili túto problematiku, odmietali dirigizmus takýchto samozvaných elementov. A bezodkladne začali zodpovedne preverovať, kým a ako sú financované a za čo. A ak aj zo štátnych prostriedkov (teda všetkých občanov), tak dokladovať, aký úžitok občanom Slovenska za tieto peniaze prinášajú. Zároveň Vás žiadame, aby ste preverili, kto dal návrh na zapísanie Karpatských bukových pralesov do Svetového dedičstva UNESCO. Či bol návrh prerokovaný a či dali súhlas dotknuté organizácie, samosprávy a vlastníci pozemkov, ktorých sa to týka? Nejedná sa o ďalšie ignorovanie vlastníckych práv a potrieb obyvateľov daného regiónu?
Ďakujem.
S úctou
Za GZVNL Ing. Ján Lach – predseda