Aké sú dopady návrhu zákona o ochrane prírody na lesy Slovenska?
... alebo, keď vysoké sumy z verejných zdrojov získané od daňových poplatníkov nevyužíva „ochrana prírody" na zlepšovanie stavu slovenských lesov, ale skôr naopak.
NA HORÚCU TÉMU Kam kráčaš slovenské lesníctvo?
NOVOROČNÝ ROZHOVOR Je to beh na dlhé trate
O ČOM SA (NE)HOVORÍ? Aké sú dopady návrhu zákona o ochrane prírody na lesy Slovenska?
ŠTÁTNE LESY Obchodná politika a jej vplyv na finančné toky štátneho podniku
NEŠTÁTNE LESY Pozemkové spoločnosti sa registrujú, aby mohli v lesoch legálne ťažiť
ČO NÁS ZAUJALO? Keď chcete rúbať, argumenty chýbajú
BOLI SME PRI TOM Renesancia lesníckych meliorácií a hradenia bystrín?
O ČOM SA HOVORÍ? Cesta do Ria...
PORADŇA OCHRANY LESA Nebezpečný vplyv inváznych druhov na naše lesné ekosystémy
NÁVRATY PO ROKOCH Najstaršia lesnícka vzdelávacia inštitúcia už 215-ročná
DISKUSNÉ FÓRUM Ako ďalej s financovaním lesného hospodárstva?
... alebo, keď vysoké sumy z verejných zdrojov získané od daňových poplatníkov nevyužíva „ochrana prírody" na zlepšovanie stavu slovenských lesov, ale skôr naopak.
Sú schopné štátne a neštátne lesy vies spoločný zápas? Na tému "Kam kráčaš slovenské lesníctvo" píše Ing. Juraj Vanko, predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Smerovanie slovenského lesníctva v súčasnosti nie je témou novou, obyčajne vystupuje do popredia, keď sme svedkami nejakej prírodnej katastrófy, akou sú rozsiahle vetrové kalamity, povodne, rozpad smrekových ekosystémov, alebo keď na verejnos preniknú médiami výdatne podporované rozdielne názory lesníkov a ochranárskych organizácií na obhospodarovanie, prípadne ochranu lesných spoločenstiev. Píše Pavol Dendys z Lesnej správy Zákamenné.
Na otázku „Kam kráčaš slovenské lesníctvo“ je veľmi krátka a jasná odpoveď: tam, kam ho nasmerujú lúdia žijúci týmto odvetvím a jej predstavitelia. Píše Ing. Marián Guniš, prednosta Obvodného lesného úradu Ružomberok.
Po takmer šesmesačnom pátraní a prieskume o tom, kde sa nachádza a kam by malo kráča slovenské lesníctvo, sme sa dostali až k definitívnym záverom tejto širokospektrálnej odbornej diskusie.
Duchaplne odpoveda na otázku "Kam kráčaš slovenské lesníctvo?" nie je možné bez vyčerpávajúcej odpovede na podobnú otázku „Kam kráčaš slovenská spoločnos?“ Píše Ing. Ján Švančara, Lesy SR, š.p., Banská Bystrica.
Redakcia LES&Letokruhy uverejnila v roku 2011, č. 9-10 výzvu na diskusiu k téme: „Kam kráčaš slovenské lesníctvo?“
Zo skúseností z 20-ročnej histórie, odkedy v roku 1991 nadobudol účinnos zákon č.229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, by sme mali vychádza, ak chceme hovori „Na horúcu tému“. Píše JUDr. Peter Čiampor, predseda Združenia vlastníkov spoločenstevných a súkromných lesov Banskobystrického kraja.
Súčasná téma – Kam kráčaš slovenské lesníctvo?, obdobie uplynulých desiatich rokov mi umožňuje hodnoti vývoj oveľa pozitívnejšie, aspoň čo sa týka Vojenských lesov a majetkov SR. Píše Ing. Ján Jurica, generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR, š.p., Pliešovce.
Aktuálne
Vo štvrtok 30. marca dostal Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) hlásenie o napadnutí lesníka medveďom...
Prečítajte si viacAktuálne
Študentská organizácia Woodenworld pri Technickej univerzite vo Zvolene organizuje po trojročnej covidovej prestávke už šiesty ročník behu Šrégom nočným Zvolenom...
Prečítajte si viacO čom sa píše
Štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martin Kováč sa zúčastnil historicky najväčšej Konferencie OSN o vode od roku 1977, ktorá...
Prečítajte si viacAktuálne
Slovenská lesnícka komora na sociálnej sieti informuje o tom, že aktualizácia základných dokumentov tejto stavovskej organizácie bola hlavným bodom programu dnešného...
Prečítajte si viac