Bolo by neodpustiteľnou chybou nevyuži prírodné zákony pri pretváraní súčasného lesa
Smerovanie slovenského lesníctva v súčasnosti nie je témou novou, obyčajne vystupuje do popredia, keď sme svedkami nejakej prírodnej katastrófy, akou sú rozsiahle vetrové kalamity, povodne, rozpad smrekových ekosystémov, alebo keď na verejnos preniknú médiami výdatne podporované rozdielne názory lesníkov a ochranárskych organizácií na obhospodarovanie, prípadne ochranu lesných spoločenstiev. Píše Pavol Dendys z Lesnej správy Zákamenné.
Smerovanie slovenského lesníctva v súčasnosti nie je témou novou, obyčajne vystupuje do popredia, keď sme svedkami nejakej prírodnej katastrófy, akou sú rozsiahle vetrové kalamity, povodne, rozpad smrekových ekosystémov, alebo keď na verejnos preniknú médiami výdatne podporované rozdielne názory lesníkov a ochranárskych organizácií na obhospodarovanie, prípadne ochranu lesných spoločenstiev. Na druhej strane zvýšený záujem laickej verejnosti o lesníctvo je úplne prirodzený , pretože na niektorých miestach je vážne ohrozená kvalita ľudského života. Spoločnos si ako nikdy doteraz najmä cez plnenie mimo produkčných funkcií lesa oprávnene nárokuje odborné riešenie tejto situácie. My, lesníci, často krát podľahneme tomuto zvýšenému tlaku verejnosti a pri sumarizácií všetkých problémov, ktoré ovplyvňujú kvalitné obhospodarovanie lesa posúvame riešenie do neplodných diskusií, ktoré nás vzďaľujú od podstaty, ktorou by mal by zdravý les.
Pretože toto je téma čisto odborná , pokúsim sa ju vráti tam , kam patrí , do lesa. Pýtam sa, aký typ lesa uspokojí spoločenské nároky, je to les vekových tried, ktorý minimálne v smrekových oblastiach prestal zabezpečova vyrovnanú produkciu, je zdrojom napätí, výkyvov na trhu s drevom a čoraz viac je ohrozená nielen kvalita, ale aj bezpečnos produkcie, zvláš po zverejnených dlhodobých klimatických predpovediach? V národnom lesníckom programe je podrobne teoreticky predstavený typ zmiešaného lesa, ktorý rozkladá ekologické riziko na viac pôvodných drevín a niekoľko stromových vrstiev. Pestovanie takéhoto lesa si vyžaduje posadi za jeden stôl pracovníkov štátnej správy, národného lesníckeho centra, vzdelávacích inštitúcií , lesníckej prevádzky a hľada spoločné riešenie vo vytvorení modelov obhospodarovania na viacvrstvové porasty, prispôsobenie legislatívy, metód ažbovej a časovej úpravy, ale najmä urýchlene implementova dohodnuté spôsoby výchovy a obnovy lesa do praktickej lesníckej činnosti. Keďže práve tu cíti nejednotnos odbornej lesníckej verejnosti, dúfajme, že nie nadarmo zaznela v závere medzinárodného roka lesov požiadavka od najväčšieho obhospodarovateľa lesov na takéto spoločné stretnutie. Prírodne zákony fungujú spoľahlivo, bolo by neodpustiteľnou chybou nevyuži ich pri pretváraní súčasného lesa. Obávam sa však, že vzhľadom na dlhodobos tohto procesu a zatiaľ konzervatívny prístup budeme potrebova aj kus šastia , aby sa nám to podarilo.