Slovenské štátne lesníctvo je súčasou politiky
Súčasná téma – Kam kráčaš slovenské lesníctvo?, obdobie uplynulých desiatich rokov mi umožňuje hodnoti vývoj oveľa pozitívnejšie, aspoň čo sa týka Vojenských lesov a majetkov SR. Píše Ing. Ján Jurica, generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR, š.p., Pliešovce.
Približne na prelome nového miléniá /1999-2000/ som napísal do Lesokruhov článok na tému – ako ďalej slovenské lesníctvo? Bol som vtedy lesníkom na lesníckom obvode a finále príspevku bolo o tom, že za desa porevolučných rokov sme nedosiahli takmer žiadny rozvoj, či vývoj lesníctva vo všetkých jeho odvetviach.
Súčasná téma – Kam kráčaš slovenské lesníctvo?, obdobie ďalších nasledujúcich desiatich rokov i pracovná pozícia mi umožňuje hodnoti ďalšie decénium oveľa pozitívnejšie, aspoň čo sa týka Vojenských lesov a majetkov SR. Do lesníctva sme zaviedli skutočne moderné informačné technológie, ktoré sú nám skutočne všetkým veľmi nápomocné, a to od lesníka až po riaditeľa Obnovili sme zastaranú techniku. Postavili a opravili sme množstvo budov a lesných ciest. V ažbe dreva sme začali využíva moderné technológie. A napokon, efektívne sme využili finančné prostriedky Európskej únie.
To hodnotím veľmi pozitívne.
Minca má však aj druhú stranu...
Samozrejme, ako všade o všetkom má minca aj druhú stranu. Slovenské štátne lesníctvo sa za posledných 10 rokov stalo súčasou politiky, ktorá sa do neho hlboko vrezala. Nie je možné ži alebo existova bez jej vplyvu. Pritom lesníctvo je postavené na úplne opačných póloch fungovania a existencie.
Za posledné obdobie sa zhoršil stav lesov. Nie je to len problém Slovenska, či už ako sa budeme snaži to zdôvodni – je to naša povinnos a poslanie sa o lesy postara tak, ako generácie lesníkov pred nami.
Čo sa týka vlastníctva lesov, je to veľmi citlivá téma, ale dovolím si tvrdi, že tie najdôležitejšie ciele sa z hľadiska súčasného stavu lesov na Slovensku zatiaľ nepodarilo naplni.
Slovenské lesníctvo bez zníženia politického vplyvu môže očakáva podobnú situáciu aká je v súčasnosti v Českej republike.
Množstvo živelných abiotických a biotických činiteľov, ktoré spôsobili a spôsobia ešte veľa nenahraditeľných škôd si bude musie všimnú spoločnos a bude ich musie rieši, čo prinesie výrazné investície predovšetkým do správy drobných vodných tokov.
Zavádzanie a využívanie moderných technológií bude naďalej pokračova. Myslím si, že ich prínos už lesníci pochopili.
Rozvinie sa dopyt po dendromase a zvyškoch po ažbe dreva. V tomto smere budeme musie zareagova včas investíciou do vhodných technológií pre maximálne využitie týchto zdrojov.
Pokiaľ sa budúce vlády nezbavia nezáujmu...
Myslím si, že drevná hmota a najmä ihličnatá bude aj naďalej vysoko cenenou komoditou. Avšak pokiaľ sa budúce vlády nezbavia nezáujmu o riešenie problémov lesníckeho a drevárskeho priemyslu, keď sa nebudú hľada nové prieniky, ktoré budú prospešné pre všetkých zainteresovaných, veľké množstvo drevnej hmoty pôjde na export za hranice Slovenska. Zlá situácia je z tohto pohľadu najmä v listnatých cenných sortimentoch a ihličnatej vláknine.
Našou úlohou je do budúcnosti rozvinú záujem verejnosti o lesníctvo a nauči predovšetkým mládež o tom, na akých princípoch a s akým poslaním vstupujú lesníci do lesov.
Záverom chcem povzbudi všetkých lesníkov, Priznajme si, veď v minulosti určite boli aj horšie časy a lesníci ako ľudia s veľkým poslaním a veľkým srdcom dokázali zachova a zveľaďova lesy pre nás. Preto prestaňme sa sažova a robme to isté pre budúce generácie!