Zákaz pyrotechniky v Tatrách
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Hluk z výbuchov je nebezpečný pre zver, ohňostroje a lampióny pre les.
Situáciu počas silvestrovskej noci v Tatranskom národnom parku,kde je používanie zábavnej pyrotechniky a podobných zariadení zakázané zákonom, kontrolovalo niekoľko pracovníkov Správy TANAP priamo v teréne. „Máme vytypované úseky a lokality z minulého roka. Mali sme fotky z polnoci, videli sme, v ktorých lokalitách to strieľalo," povedal riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Do aktivity plánujú zapojiť aj dobrovoľných členov Stráže prírody.
Správa Tatranského národného parku aj tento rok vyzvala návštevníkov národného parku, aby na jeho území a v jeho ochrannom pásme nepoužívali v čase vianočných a novoročných sviatkov zábavnú pyrotechniku. „Hlavne chceme apelovať na svedomie a srdce návštevníkov národného parku, aby si ho nemýlili so strelnicou. Všetka zver má niekoľkonásobne citlivejší sluch a z toho dôvodu stonásobne intenzívnejšie prežíva akýkoľvek výbuch či svetelný záblesk. Dostáva sa do stresu, zbytočne míňa svoje tukové zásoby, môže naraziť do stromu, spadnúť zo skál a je to úplne zbytočné. V národnom parku by sme sa mali pohybovať s pokorou, v tichosti sledovať prírodu a tešiť sa z toho, že je zachovaná a nie takýmto spôsobom ju aj ničiť," uviedol Majko.
Správa národného parku pripomína, že v období zimnej uzávery turistických chodníkov je územie Tatranského národného parku vyhradené najmä pre pokojné prežívanie voľne žijúcej fauny, ktorú čakajú ťažké skúšky dlhej a krutej tatranskej zimy.
„Hlučné oslavy do prírodného prostredia našich národných parkov, vrátane TANAP-u, nepatria, a preto sú zakázané zákonom i návštevným poriadkom," upozornil.
Nástrahám počasia v drsnom horskom teréne odolával napríklad aj symbol Tatier, kamzík vrchovský tatranský.
„Dlhé doliny a skalné steny poskytujú vhodné podmienky pre šírenie a zosilnenie hlasných zvukových efektov, ktoré spôsobujú plašenie kamzíkov v čase ich nočného odpočinku. V snahe uniknúť za každú cenu pred nebezpečenstvom sa jeden alebo všetky jedince dávajú na útek, často aj cez veľmi nepriaznivý terén, čo môže spôsobovať zranenia, prípadne až strhnutie lavíny a smrť vyplašených kamzíkov," pripomenul P. Majko.
Všetky ubytovacie zariadenia v národnom parku tak dostali od Správy TANAP-u opäť list, v ktorom im pripomína zákaz používania zábavnej pyrotechniky. Tie mali upozorniť aj svojich návštevníkov. V minulosti už bolo vydaných niekoľko sankcií a viaceré hotely zrušili plánované ohňostroje. „Mali sme tu už aj absurdistu, ktorý prišiel s nápadom vypúšťať takzvané lampióny šťastia, pričom nejakých dvesto lampiónov by mohlo okamžite zapáliť Tatranský národný park," spomína riaditeľ Správy TANAP-u.
© 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.