Za vôňou dreva sú Oravci
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Medzinárodný projekt pomôže zachovať kultúrne dedičstvo, medzi ktoré sa ráta aj rezbárstvo.
Babínčania nedávno nadviazali družbu s poľskou Gminou Brenna. Už po niekoľkých mesiacoch sa pustili do spoločného projektu v hodnote takmer 340-tisíc eur.
„Spojili nás ľudové tradície," povedal starosta Babína Martin Matys. Gminu Brenna tvoria okrem dediny s rovnakým názvom ešte Veľké a Malé Gorky. Žije v nich viac ako desaťtisíc obyvateľov. Už niekoľko rokov organizujú úspešné Leto umenia, na ktorom prezentujú svoju tvorbu aj rezbári. Babínčania sa môžu pochváliť rezbárskym plenérom Návraty k Siváňovcom. Drevo využili na získanie pomoci z eurofondov. Babín žiada 225-tisíc eur, Brenna 113-tisíc. Hlavným partnerom projektu Za vôňou dreva sú Oravci. „Využili sme skúsenosti nášho poľského partnera, ktorý ročne robí približne 15 projektov," povedal starosta. „Za tieto peniaze chceme v centre dediny pri miestnom kultúrnom stredisku vytvoriť oddychovú zónu, v ktorej budeme propagovať rezbárstvo."
Súčasťou projektu je aj turistická cesta spájajúca Babín s približne sto kilometrov vzdialenou Brennou. Prvou zastávkou bude štyristoročná Vavrekova lipa vo Vavrečke. Nasleduje prístav na Oravskej priehrade, odkiaľ plávajú lode na Slanickým ostrovom umenia, na ktorom sú plastiky deda Siváňa. Treťou zastávkou je Hviezdoslavova horáreň pod Babou horou. Poslednú tvorí múzeum gajdošov v Oravskej Polhore. „Návštevníci sa tam dozvedia, že drevo môže slúžiť aj ako hudobný nástroj," povedal Martin Matys.
Poliaci sa môžu tiež pochváliť zaujímavými miestami. Turistov čaká múzeum drevených hračiek, historická chata, drevený Kostol sv. Jakuba, expozícia lavičiek, dvor Kozákov a ďalšie atraktívne zastavenia. Dúfajú, že im projekt schvália a na jar sa budú môcť pustiť do práce. Ukončenie je naplánované do októbra 2018.
Zdroj: MY Oravské noviny