Vyzvali ministra, aby podporil národný park
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovenský ochranársky snem vyzval listom ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa, aby podporil vyhlásenie Národného parku Podunajsko, ktorého vznik inicioval Bratislavský samosprávny kraj.
Takmer 60 členov snemu ministrovi pripomína, že po prvý raz sa na neho s podobnou žiadosťou obrátili už na Deň Zeme 22. apríla, keď ochranári zorganizovali živú reťaz okolo ostrova Sihoť a toto ohrozené územie európskeho významu vyhlásili za územie chránené občanmi. Vo výzve ho vtedy okrem iného žiadali, aby sa zasadil za ekologizáciu hospodárenia v územiach s hodnotnou prírodou a krajinou v blízkosti Dunaja a aby sa tieto územia stali súčasťou Národného parku Podunajsko. Zároveň navrhli, aby sa tento proces uskutočnil v priebehu slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. „Od nášho prvého listu uplynulo už bezmála sedem mesiacov a naše predsedníctvo v Rade EÚ sa pomaly chýli ku koncu," zdôraznil environmentalista Mikuláš Huba, spoluautor návrhu Národného parku Podunajsko, podľa ktorého je ministerstvo životného prostredia v tejto veci zatiaľ pasívne.
Iniciatívu vyhlásiť NP Podunajsko okrem ochranárov a popredných vedcov podporilo aj Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied, dekan Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského či Únia miest Slovenska. Podporu vyjadrili aj poslanci príslušných miestnych zastupiteľstiev, mestského zastupiteľstva Bratislavy i zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja ako aj riaditelia podunajských národných parkov v okolitých štátoch. "S vyššie uvedeným aktívnym prístupom spomenutých dotknutých subjektov, žiaľ, nekorešponduje pasivita a mlčanie ministerstva životného prostredia na túto tému. Je to znepokojujúce o to viac, že práve tento rezort má ochranu prírody a prípravu návrhov na vyhlásenie veľkoplošných chránených území na Slovensku vo svojej kompetencii," píše sa v liste Sólymosovi.
NP Podunajsko by mal spojiť existujúce chránené územia od sútoku Moravy a Dunaja (Devínska Kobyla, Slovanský ostrov, Sihoť) cez Bratislavu (Bratislavské luhy), Dunajské Luhy až po sútok Dunaja a Ipľa. Rozprestierať by sa mal na 25 000 hektároch na území Trnavského, Nitrianskeho i Bratislavského kraja. Cieľom je podporiť zachovanie a rozširovanie biotopov lužných lesov. Park by bol spojený s prihraničnými národnými parkami v Česku, Maďarsku a Rakúsku. Ministerstvo životného prostredia sa už vyjadrilo, že ak mu predložia návrh na vyhlásenie Národného parku Podunajsko, je pripravené oňom diskutovať. „Podľa zákona oochrane prírody akrajiny musí odborný návrh na vyhlásenie národného parku spracovať odborne spôsobilá osoba. Národný park vyhlasuje slovenská vláda svojím nariadením," uviedlo ministerstvo s tým, že toje legislatívny proces apresný postup vyhlasovania stanovuje zákon oochrane prírody.
© 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.