Vývraty a zlomy smrekov využili ako lapáky
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pracovníci Lesov SR sa na Kysuciach snažia zlikvidovať kalamitu a intenzívne robia opatrenia proti škodcom.
Lesníci konštatujú, že silnejšie mrazy v prvej dekáde januára mohli z hľadiska ochrany lesa prispieť k zvýšenej mortalite podkôrnych škodcov, ktorých vývinové štádia zimovali pod kôrou stojacich stromov. „Vývraty a zlomy čerstvých smrekov sme využili ako klasické lapáky. V lesných porastoch, ktoré spravuje Odštepný závod Čadca, sme v prvej sérii ochrany proti premnoženiu lykožrúta smrekového položili 2507 klasických lapákov," hovorí pestovateľ Ján Stenchlák.
Na miestach s najväčším ohrozením inštalovali 1277 feromónových lapačov, určených na likvidáciu najvýznamnejších podkôrnych škodcov (lykožrút smrekový, lykožrút lesklý). Čo sa týka skládok dreva a odvozných miest, išlo o 114 feromónových lapačov na drevokaza čiarkovaného. „V rámci monitorovania výskytu inváznych druhov sme osadili aj ďalšie na odchyt lykožrúta severského, ktorého početnosť a šírenie vyhodnocujeme v spolupráci s Národným lesníckym centrom a jeho ochranárskou službou," hovorí J. Stenchlák.
Do konca marca závod vyťažil 45 101 kubíkov dreva, z čoho bolo 44 950 metrov kubických kalamity a 151 metrov kubických výchovných ťažieb, takzvaných „prebierok". Podľa slov Stenchláka v jarnom zalesňovacom období vysadili 624-tisíc sadeníc z produkcie škôlkarských stredísk. Išlo o buk, smrek, jedľu, smrekovec, dub zimný, jelšu, brest, borovicu a jaseň. Vďaka dostatku jarnej vlahy, kvalitnému uskladneniu sadbového materiálu očakávajú minimálne straty a dobré ujatie sadeníc. „Škody na nich by mohol spôsobiť prípadný dlhodobý deficit zrážok a vysoké letné teploty," dodáva J. Stenchlák.
Zdroj: MY Kysucké noviny