Vlastníci lesov píšu ministrovi
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska napísala otvorený list ministrovi Lászlovi Sólymosovi k zodpovednejšiemu hospodáreniu v lesoch cez Národnú dohodu o strome.
Vážený pán minister životného prostredia,
ÚRZVNL Slovenska je reprezentant najmä pozemkových spoločenstiev a iných spoločenstevných útvarov - URBÁROV, ktoré združujú súkromných vlastníkov pozemkov spoločných nehnuteľností a spoločne obhospodarovaných nehnuteľností v podobe poľnohospodárskej a lesnej pôdy na vidieku v regiónoch Bratislavko-senecka, Trenčianska, Žilinska, Kysúc, Oravy, Turca, Liptovskotatranska, Spiša, Šariša i Gemera predstavujúce výmeru len u lesnej pôdy viac ako 700 000 tisíc hektárov.
Práve o zodpovednosti sme chceli viesť náš dialóg s Vami, keďže už viac ako rok ste si nenašiel čas na naše osobné stretnutie s cieľom hľadať národnú dohodu – o našich „ vlastných" stromoch, ktoré sadili a pestovali generácie našich „vlastných" predkov, aby nám a našim deťom zanechali hodnoty, ktoré nám pomôžu žiť na dedine.
A my, v zmysle zdravého gazdovského rozumu, s prihliadnutím na povinnosti trvalo udržateľného obhospodarovania lesov zakotvené v zákone o lesoch, pokračovali v udržiavaní hodnotnej lesnej krajiny, ktorú nám závidela celá Európa, ale od roku 2002 sa nám začala radikálne meniť, najmä po začatí uplatňovania nových pravidiel ochrany prírody. A na základe, ktorých sa začali prijímať nezodpovedné rozhodnutia, ktoré ich nezadržateľne ničia.
Práve o zodpovednosti envirorezortu za svoje rozhodnutia, ktoré sa týkajú našich „vlastných" hôr, o povinnosti niesť aj následky a skladať účty za tieto rozhodnutia – nie len z krátkodobého hľadiska nepresahujúceho jedno volebné obdobie.
Vážený pán minister životného prostredia,
celé obdobie po zmene režimu neslobody hlásame, že si uvedomujeme, že naše hory neslúžia len nám, no požadujeme, aby benefity obchodovateľné z hôr smerovali späť do hôr. Preto vítame snahu o Národnú dohodu o strome, ktorej ambíciou by malo byť, aby sa konečne začali stámilióny eur z eurofondov, štátneho rozpočtu, či envirofondu používať na skutočné ekologické záujmy štátu pre zodpovedných hospodárom hôr, z ktorých už dnes mnohí hospodária prírode blízkymi spôsobmi a prispievajú k zdravšiemu ovzdušiu, zadržiavajú vodu v horách, podporujú živočíšnu a rastlinnú biodioverzitu, ale z produktov lesa benefitujú iné, v mnohých prípadoch nadnárodné subjekty a spoločnosti.
Aby finančné prostriedky z eurofondov a emisných kvót predaných a bezodplatne prevedených štátom za znečisťovanie ovzdušia najmä veľkým mestským kotolňam, veľkým výrobcom stavebných materiálov, celulózo-papierenského tovarov, automobilov, či iných plechov a iné sankcie, ktoré prijíma štát za znečisťovanie ovzdušia ( Envirofond) smerovali do hynúcich hôr stojacich najmä v okolí ich komínov. Aby eurofondy, ktoré mali ísť do prírody v územiach Natura 2000, za záväzky Slovenskej republiky
dané v roku 2004 EÚ, za cenné lesné ekosystémy, ktoré tvorili viac ako 60 % územia Slovenska ako aj príjmy z emisných kvót získaných najmä vďaka lesnatosti krajiny štát prestal používať len na stavby a rekonštrukcie budov úradníkov a zoologických záhrad, aby nenakupoval predražené IT systémy a v prírode len nemonitoroval, nemonitoroval a ešte raz nemonitoroval (vtáky, rastlinky, v Európe chránené zvieratá...) či už pešky alebo na terénnych autách ale skutočne podporili manažmentové opatrenia u zodpovedných hospodárov hospodáriacich v lesoch podľa zásad trvalo – udržateľného obhospodarovania lesov, v značnom rozsahu certifikovaných podľa národných schém vychádzajúcich z medzinárodne uznaných, dlhodobých a neustále prebiehajúcich medzivládnych procesov a návodov na trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov za účelom zabezpečenia súladu s globálne platnými a dohodnutými požiadavkami.
Aby sa z verejných zdrojov masívnejšie budovala lesná dopravná sieť, ktorej hustota je o polovicu nižšia ako vo vyspelým západným krajinám lebo LDS je základnou odmienkou výberkového spôsobu hospodárenia ako vrcholu ekologizácie lesného hospodárstva, ktorému by sa potešil nejeden súčasný horár, no pre tieto obmedzenia v nesprístupnených lokalitách, často s prispením tzv. „ochranárov" stroskotáva jeho snaha o ekologickejšie, zodpovednejšie a trvalo udržateľné hospodárenie s lesmi.
Aby sme dali šancu stromu napiť za z vody bystrín, ktorú dokážeme po dažďoch zadržať pri jej koreňoch a nemíňali verejné zdroje na zbytočné drahé riešenia protipovodňovej ochrany v intravilánoch dedín.
Aby sme dali šancu stromu zdravo sa vyvíjať v neznečistenom ovzduší a v nekontaminovanej pôde zo starých environmnetálných záťaží, z ktorými sa dodnes Váš envirorezort a štát dostatočne nevysporiadal.
Aby sme dali šancu stromu dorásť skôr, ako ho zničí požiar, ktorí vznikne najmä z nepozornosti ľudí a pritom stačí len tak málo – mať malé nádržky v bystrinách a mať dostatočnú hustotu lesných ciest, ktorú zafinancujeme z peňazí, za ktoré chcú štátne orgány dnes kupovať drahé vrtuľníky alebo stacionárne kamery.
Aby štát nežiadal zo zodpovedného, prírode blízkeho hospodárenia v horách cez zdaňovanie už dvojnásobné zdanenie príjmov z našich hôr, aby miestne samosprávy nenahrádzali nedostatočné príjmy od štátu daňami z pozemkov, na ktorých rastú stromy, aby ...... aby táto národná dohoda bola skutočne o strome - o zdravom strome a nie záujmoch, skrytých za environmentálny aspekt.
Vážený pán minister životného prostredia,
pri hľadaní Národnej dohody o strome, ak chcete ísť súčasnou cestou, ktorú envirorezort presadzuje budovaním „veľkoplošných ekoskanzemov" Vás prosíme, aby ste nezabudli na nás, vlastníkov stromov – ľudí, žijúcich na dedine, živiacich sa produktami lesa. Nezabudnite na nás a naše deti, ktorí si potrebujú zakúriť vlastným drevom, ale im v tom bráni štát, zobrať si vlastné drevo z vlastnej hory. Nezabudnite na nás a naše deti - ženy a chlapov, ktorí na dedinách v horách, živiacich sa prácou svojich vlastných rúk robia denne náročnú prácu pri obnove vlastných hôr. Z ktorých by sa mali stať rangeri v chránených územiach fotiacich a nahrávajúcich filmy o prírodných procesoch, stavajúcich
klietky na odpadkové koše proti medveďom a odháňajúcich ich od ovocných stromov a včelích úľov, kosiacich státisíce hektárov biologicky cenných lúk a strážiacich pastvy s ovcami pred vlkom či rysom, ktoré sa ako opustené nechali dlhé desaťročia na samovývoj a sú v rôznom štádiu porastenia drevinami. Ktorí budú musieť mať aj motorové píly, aby vykonali asanačnú ťažbu dreva napadnutého podkôrnym hmyzom, vzniknutá rozšírením škodcu z území, kde sme nechali horu na samovývoj, aby sme pozorovali procesy obnovy bez prispenia človeka, ale s tým, že nechávame zničiť inú – zdravú horu v jej bezprostrednom okolí.
Nezabudnite na nás a naše deti - tisícky chlapov – robiacich s motorizovanými i živými koňmi, z ktorých je potrebné urobiť vodičov klimatizovaných land-roverov monitorujúcich chránené územia – chytajúcich nespratných motorkárov a štvorkolkárov ako aj podkôrneho hmyzu, ktorí sa dramaticky rozmnožuje v ochranných pásmach piateho stupňa ochrany, kde štátna ochrana prírody zakázala ťažbu napadnutého dreva.
Nezabudnite na nás a naše deti - tisícky horárov – odborných správcov lesov, ktorí denne chodili do porastov a riadili lesnícke činnosti podľa štátom vypracovaných programov starostlivosti o les zabezpečujúceho trvalo udržateľné obhospodarovanie lesa, ktorých bude treba prijať do správ národných parkov a chránených krajinných oblastí, aby riadili prírode blízke hospodárenie už nie podľa doterajších programov starostlivosti o lesy ale podľa programov starostlivosti o chránené územia vypracovaných z eurofondov, aby bez doterajších obštrukcií orgánov ochrany prírody organizovali budovanie lesnej dopravnej siete, lebo bez nej nie je možné vykonávať výberkový spôsob hospodárenia – vrchol ekologizácie lesného hospodárstva o ktorý sa zodpovední lesníci snažia už dlhé desaťročia
Vážený pán minister životného prostredia,
pevne veríme, že Národná dohoda o strome bude skutočne národnou (nie štátnou) a skutočne dohodou (nie diktátom) všetkých priamo dotknutých subjektov prijatou na základe všetkých vedecky podložených argumentoch, pričom pomôže ľudom ku zdraviu v zdravej hore obhospodarovanej so zdravým gazdovským rozumom.
My sme pripravení na diskusiu a hľadanie dohody o našom majetku. Pevne veríme, že po Vašom vyhlásení o snahe položiť základy ekologickejšieho, zodpovednejšieho a trvalo udržateľného spôsobu hospodárenia s lesmi Ste aj Vy pripravený na dialóg s nami. Pevne veríme, že Národná dohoda o strome bude začiatkom konca zničujúcej pandémii
slovenských lesov vzniknutej nerozumom a nekompetentnosťou dvojkoľajnosti štátnej správy a čisto ekonomickými záujmami skrývajúcimi sa za environmentálne cítenie a naštartuje ukončenie nezdravého extrémizmu šíriaceho sa z tohto prostredia poškodzujúce v konečnom dôsledku občanov Slovenska a ich životné prostredie.
Ing. Milan Ovseník, predseda ÚRZVNL Slovenska
1. Bratislavské regionálne združenie vlastníkov lesov,
2. Združenie trenčianskych vlastníkov neštátnych lesov,
3. Slovenská spoločnosť urbárov a iných spoločenstiev Žilina,
4. Okresné združenie vlastníkov neštátnych lesov Kysucké Nové Mesto,
5. Regionálne združenie vlastníkov lesov okresu Čadca,
6. Turčianske regionálne združenie vlastníkov lesov,
7. Združenie vlastníkov neštátnych lesov Orava,
8. Liptovsko - tatranské regionálne združenie vlastníkov lesov,
9. Regionálne združenie vlastníkov lesov Spiš,
10. Šarišsko zemplínske regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov,
11. Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov.