Vlastníci lesov kritizujú nové zdanenie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska negatívne vníma zámery vlády, aby podiely člena pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou boli predmetom dane z príjmov.
Navrhovaná legislatívna úprava môže postihnúť do 1,5 milióna obyvateľov, zväčša trvale žijúcich na Slovensku, vo vidieckych oblastiach, v dôchodkovom veku, spoluvlastníkov podielov v spoločných nehnuteľnostiach, resp. spoločne obhospodarovaných nehnuteľnostiach, prevažne lesných pozemkov, ktoré plnia významné ekosystémové služby verejnosti a sú poskytované bezplatne.
Navrhovanou úpravou sa môžu znížiť príjmy členov týchto domácností až o 6 miliónov eur. Štát by však nemal tak agresívne zdaňovať subjekty, ktoré v mnohom vykonávajú činnosti vo verejnom záujme bezplatne, v našom prípade pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou obhospodarujúce lesy, ktoré okrem produkčných funkcií poskytujú množstvo ekosystémových služieb verejnosti a iným subjektom bezplatne, pričom obhospodarovateľom lesa ich zabezpečovanie prináša náklady, ktoré financujú z produkčných funkcií lesov.
Namiesto toho, aby štát spravodlivo prerozdelil aj do lesného hospodárstva časť vybraných daní občanov Slovenskej republiky a tak, ako sa konštatuje v Zelenej správe LH 2015, že je „potrebné (z dlhodobého hľadiska) aby časť pôžitkov z lesa bola vo väčšej miere vrátená do lesa v rámci výkonov pestovnej činnosti, aby subjekty obhospodarujúce les nehospodárili na úkor podstaty lesa a okrem toho by štát mal naďalej uplatňovať nástroj na čiastočnú úhradu priamych nákladov pestovnej činnosti, ako náhrady za plnenie ostatných funkcií lesa, za ktoré obhospodarovateľ lesa nemá zaplatené." , tak navrhovaným opatrením ide ešte agresívnejšie finančne zaťažovať tento sektor.
Osobitne nepriaznivo vnímame túto snahu vlády najmä v súvislosti so zvýšením daní z nehnuteľností, daní z príjmov právnických osôb a zavedením odvodov z práce na dohodu prijaté vládou po roku 2012, ktoré priniesli zvýšené náklady obhospodarovateľom lesov okolo 3 milióny Eur ročne.
Tieto opatrenia prinesú ďalší prepad ekonomickej životaschopnosti lesných podnikov, čo, okrem iného, povedie k zhoršeniu úrovne poskytovania ekosystémových služieb lesov aj napriek tomu, že tieto služby považuje verejnosť za jedno z ich najdôležitejších poslaní.
Tieto opatrenia sú zároveň v príkrom rozpore zo všetkými deklaráciami a záväzkami, ktoré súčasná vláda SR prijala vo svojom Programovom vyhlásení.
Ing.Milan Ovseník
predseda Únie