V lesoch sa premnožili hlodavce
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V okolí Malej Fatry a na východe Slovenska sa premnožili lesné hlodavce. Na poliach zatiaľ veľa škodcov nie je, pribudnú až budúci rok.
Problém s premnožením hlodavcov majú viaceré obce v okolí Malej Fatry a na východe Slovenska. Príroda tento rok po zime ožila viac ako v predchádzajúcich rokoch. Bukové lesy boli na jeseň oveľa plodnejšie, a tak v lesoch zostalo viac potravy. Pri relatívne miernej zime tak vznikli ideálne podmienky pre hlodavce.
Hnedo-sivý hrdziak lesný je hlodavec pripomínajúci vzhľadom niečo medzi potkanom, škrečkom a myšou. Nezvyčajne sa začal množiť už počas zimy. Lesné hlodavce prebytok potravy okamžite využili, vrhajú viac mláďat a pokračovať v tom budú bez väčších prestávok až do príchodu zimy. Energiu z potravy dokážu lepšie spracovať a dožijú sa aj vyššieho veku.
Podobný jav sa opakuje raz za tri až šesť rokov a dá sa tak podľa zoológa Ladislava Hlôška predvídať aj do budúcnosti. Povedať však vopred ako veľmi sa hlodavce rozmnožia, je už náročnejšie. L. Hlôška tvrdí, že podľa overenej hypotézy má na veľkosť populácie hlodavcov vplyv napríklad slnečný cyklus. Počas v priemere 11-ročného intervalu pravidelne kolíše slnečná aktivita, objavujú sa slnečné škvrny a výbuchy majú rôznu intenzitu.
„Ak prevažujú slnečné erupcie a je väčšie množstvo slnečnej energie, odrazí sa to na produkcii potravy." Tento ani minulý rok však neboli výbuchy na Slnku veľmi intenzívne, na populáciu hlodavcov majú väčší vplyv bukové stromy v semennom roku.
„Po semenných rokoch môže početnosť väčšiny lesných hlodavcov ako sú ryšavka žltohrdlá a hrdziak lesný na jar narásť až stonásobne," hovorí zoológ Hlôška, ktorý dlhodobo skúma lesné hlodavce.
Cykly majú vplyv na celý ekosystém, v lese je viac potravy aj pre predátory. Sovy začali v zime hniezdiť skôr než zvyčajne a odchovajú viac mláďat, v okolí Malej Fatry pribudlo tiež viac líšok. „Je to len jeden z mnohých rokov v rade, pre prírodu je to plus. Hlodavce v truse roznášajú spóry mykoríznych húb, ktoré vyživujú les. Sú tiež potravou pre lasice, kuny, či líšky až po medveďa. Pre ekosystém to nie je nič zlé," hovorí L. Hlôška.
Ak to teda dedinčania v okolí bukových lesov do zimy už s hlodavcami pretrpia, budú mať od nich zasa na pár rokov pokoj.
Zdroj: Denník N