Urbáre majú stále významnú funkciu na vidieku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska reprezentantuje jednu z najväčších komunít občanov Slovenska žijúcich na vidieku, členov pozemkových spoločenstiev - urbárov.
Členovia únie vlastnia približne 500-tisíc hektárov lesov, čo je asi štvrtina výmery slovenských lesov a pôsobia vo viac ako 3500 vlastníckych subjektoch, najmä pozemkových spoločenstvách – urbároch. V nich sú združení prevažne malí a strední vlastníci lesov v celkovom počte približne milión obyvateľov slovenského vidieka. Zástupcovia únie na nedávnom 49.valnom zhromaždení Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied prezentovali historický význam urbárov pre život na dedine a využívanie prírodného zdroja vidieka – pôdy .
Najmä v horských oblastiach Slovenska v súvislosti z nízkou mierou využívania TTP – trvalých trávnych porastov najmä na živočíšnu výrobu považuje za najdôležitejšie začať aktívnejšie vnímať historicky zdieľané spoluvlastníctvo pôdy občanov SR na ktorej rastú trávy a živé stromy – les, teda produkty poľnohospodárstva uvedené v prílohe č.1 Zmluvy o založení EÚ a snažiť sa využiť túto konkurenčnú výhodu pri racionálnom využívaní prírodných zdrojov v jednotlivých územiach, kde pôsobia urbáre – pozemkové spoločenstvá.
Tieto útvary, spoločne obhospodarujúce nielen les, ale aj pasienky a lúky sú historicky predchodcom družstiev. Po roku 1991 sa začali obnovovať vlastnícke práva a tieto útvary, ktorých počet je dnes cez 3500 a hospodária na cca 600 tisíc hektárov lesnej pôdy majú ohromný potenciál, ktorí je trestuhodne na vidieku zanedbávaný. Základný problém vidíme v tom, že URBÁR je vnímaný ako lesný podnik, čo je však zúžený pohľad, ktorý taktiež prispel k tomu, ako vyzerajú naše horské lúky a pasienky – teda celá vidiecka krajina.
Urbáre historicky boli a po ich obnove po roku 1991 naďalej sú a budú významným prvkom lokálnej ekonomiky ako nástroj udržania kvality života a rozvoja vidieka – nielen hospodárskym podnikom ale často aj sociálnym finančne podporujúcim na dedine, kultúrnu, športovú činnosť, školy, škôlky či inak sociálne núdznych .
Na ich fungovanie v meniacej sa spoločnosti je však podľa predstaviteľov únie potrebné akcelerovať významné spoločenské zmeny, ktoré prezentovali aj koncom minulého roka na informačných stretnutiach s urbárnikmi v Bratislavskom regionálnom združení vlastníkov neštátnych lesov a pasienkov, Združení trenčianskych vlastníkov neštátnych lesov, Regionálnom združení vlastníkov lesov Spiš a Šarišsko-zemplínskom regionálnom združení vlastníkov neštátnych lesov.