Udržateľná krajina pre udržateľné živobytie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na indonézskom ostrove Bali sa konal PEFC týždeň certifikácie lesov 2016 a 21. valné zhromaždenie Rady PEFC.
„PEFC týždeň certifikácie lesov 2016“ sa konal 14.-18.11.2016 v Indonézii, na ostrove Bali. Hlavným mottom stretnutia bolo „Udržateľná krajina pre udržateľné živobytie“. V rámci stretnutia sa uskutočnilo niekoľko sprievodných podujatí vrátane stretnutia členov Rady PEFC, zasadnutia Rady riaditeľov PEFC, 21. valného zhromaždenia Rady PEFC, dialógu záujmových skupín a tematických stretnutí k prebiehajúcej revízii medzinárodných štandardov PEFC.
Cieľom stretnutí členských štátov so zástupcami medzinárodnej Rady PEFC bola predovšetkým výmena informácií o aktuálnej problematike z oblasti uznávania národných schém, realizácie vzdelávacích programov pre certifikačné orgány a audítorov, stratégii na ochranu obchodnej značky PEFC a prácu v komisiách medzinárodného akreditačného fóra (IAF).
Zástupcovia projektového oddelenia informovali o podpore rozvíjajúcich sa národných iniciatív a certifikačných schém ako i regionálnych iniciatív koordinovaných medzinárodnou Radou PEFC v Ženeve (Konžská nížina, Juhovýchodná Ázia, Balkán a Južná Amerika). Konkrétne aktivity v Ázii sú zamerané na integráciu PEFC do spolupráce ASEAN, posilnenie významu certifikácie v aktivitách FLEGT, podporu certifikácie drobných vlastníkov lesa a mobilizáciu zdrojov predovšetkým pre národné riadiace orgány. Na Balkánskom polostrove sa realizuje niekoľko regionálnych projektov na zvýšenie povedomia a implementáciu certifikácie lesov s orientáciou na drobných vlastníkov lesa. Niektoré krajiny (Macedónsko, Čierna Hora) pracujú na tvorbe národných riadiacich orgánov. Prvé iniciatívy vznikajú v Bulharsku a Chorvátsku. V rámci Fondu na podporu spolupráce bolo v roku 2016 prijatých 43 žiadostí o financovanie z viac ako 30 krajín. Na financovanie bolo vybraných 6 projektov na (i) podporu tvorby národnej iniciatívy v Thajsku, (ii) tvorbu lesných hospodárskych plánov pre lesy na Floride, (iii) využívanie potenciálu lesov v móde (vlákna), (iv) podporu certifikácie v Kórei, (v) prípravu drobných vlastníkov lesa na certifikáciu v Južnej Afrike a (vi) podporu tvorby certifikačného systému na Filipínach.
Z oblasti propagácie je dôležité spomenúť, že výročná správa PEFC za rok 2015 vyšla v zmenenom formáte a sumarizovala všetky podstatné udalosti a aktivity, ktoré sa na medzinárodnej a národných úrovniach udiali. V spolupráci s PEFC UK vyšla brožúra zameraná na podporu viacmiestnej certifikácie spotrebiteľského reťazca pre malé spracovateľské prevádzky. Samostatná príloha o význame a rozvoji PEFC v Ázii vyšla ako súčasť časopisu Asia Timber. Systém PEFC je neustále predmetom konzultácií a posudzovania verejných politík nákupu dreva, programov zeleného stavebníctva a rôznych trvalo udržateľných iniciatív (napr. Olympijské hry 2020 v Tokiu).
Marketingové oddelenie koordinuje marketingové aktivity zamerané na zber a rozširovanie zaužívaných prístupov a prenos informácii o realizovaných marketingových aktivitách v jednotlivých krajinách pre ostatných členov. Oddelenie vytvorilo PEFC propagačné video, ktoré bolo preložené do niekoľkých jazykov, návod na usporiadanie prezentačných akcií a online školiaci kurz pre členov PEFC zameraný na interaktívne plánovanie stretnutí s firmami. Globálne spoločnosti ako P&G a McDonald’s sa zapojili do procesu revízie medzinárodných štandardov PEFC, iné zahrnuli PEFC do svojich nákupných politík (SC Johnons), resp. začali označovať produkty logom PEFC (Nippon Paper Group). Celkovo rastie dopyt po certifikovanom materiály. V roku 2017 bude stratégia zameraná na podporu zvyšovania dopytu po PEFC certifikovaných výrobkoch.
Kancelária PEFC v EÚ zorganizovala v septembri 2016 konferenciu zameranú na politiku EÚ v oblasti trvalo udržateľného obhospodarovania lesov. Konferencia bola hodnotená ako záujmové fórum na ktorom sa široko riešila problematika trvalo udržateľnosti biomasy. Na konferencii sa zúčastnilo viac ako 90 spoločností. Pri hodnotení dvojročného fungovania nariadenia o dreve (EUTR) vyjadrili vnútorní i externí posudzovatelia názor, že v budúcnosti je potrebné harmonizovať postupy uznávania certifikačných schém pri hodnotení rizika nadobúdania dreva z nelegálnej ťažby v jednotlivých členských krajinách. PEFC k tejto problematike vydal stanovisko s jasnou pozíciou, ktorú má certifikácia v týchto procesoch zastávať. V rámci SK PRES má PEFC záujem na zachovaní a uznávaní súčasných kritérií a indikátorov trvalo udržateľného obhospodarovania lesov. Väčšina lesníckych organizácii v EÚ a zväzov DSP vyjadrilo podporu procesu FOREST EUROPE.
Od roku 2015 prebieha revízia medzinárodných štandardov PEFC, ktorej cieľom je neustále zlepšovanie systému. V tejto súvislosti bolo vytvorených niekoľko pracovných skupín, ktoré sa venujú špecifickým požiadavkám jednotlivých štandardov - Trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov (PEFC ST 1003:2010), Skupinová certifikácia a požiadavky na certifikačné orgány (PEFC ST 1002:2010 a nový štandard PEFC ST 1004:201x), Tvorba štandardov (PEFC ST 1001:2010), Spotrebiteľský reťazec a označovanie (PEFC ST 2002:2013 & PEFC ST 2001:2008), Uznávanie národných schém (PEFC GD 1007:2012) a Požiadavky na akreditačné orgány (nový dokument). Revízia bude ukončené v roku 2017.
V rámci stretnutia národných členov sa pozornosť venovala problematike dvojitej certifikácie, pravidlám pre tvorbu rozpočtu na rok 2017, diskriminačnej politike IWAY spoločnosti IKEA a rastu trhu s certifikovanými produktami.
Dňa 16.11.2016 sa uskutočnilo 21. valné zhromaždenie Rady PEFC. PEFC Slovensko na 21. valnom zhromaždení oficiálne zastupovalo národný riadiaci orgán Lotyšska s počtom hlasov 1. Valné zhromaždenie schválilo zápisnicu z predchádzajúceho valného zhromaždenia, prijalo nových členov Rady – Rumunsko, Macedónsko a Thajsko, schválilo revidovaný systém certifikácie lesov Lotyšska, rozpočet na rok 2017 a členov Rady riaditeľov PEFC do roku 2018. Prezidentom Rady PEFC sa na najbližšie tri roky stal pán Peter Latham. Valné zhromaždenie vzalo na vedomie správu generálneho sekretára Rady PEFC, ktorá obsahovala nasledovné hlavné body:
- V roku 2016 bolo členmi Rady PEFC 43 štátov a 25 medzinárodných spoločností. V roku 2016 požiadalo o členstvo Maďarsko, Ghana a Kórea, kategória medzinárodných záujmových skupín sa rozšírila o 4 nových členov.
- PEFCC je členom IUCN (Svetová únie ochrany prírody), IAF (Medzinárodné akreditačné fórum), pozorovateľom v UNFCCC (Rámcový dohovor OSN o zmene klímy), konzultantom v ECOSOC (Ekonomická a sociálna rada OSN), členom Forest Legality Alliance, členom CBFP Congo Basin Forest Partnership, členom IFFA (International Family Forestry Alliance) a mnohých iných fór.
- Celková výmera certifikovaných lesov v schéme PEFC vzrástla v roku 2016 o 12,97% a dosiahla 303 mil. ha. Počet certifikátov spotrebiteľského reťazca vzrástol v roku 2016 o 3,24% na 1068. Vzhľadom k tomu, že mnoho spoločností je držiteľom viacmiestneho certifikátu, celkový počet individuálnych certifikovaných firiem vo svete je viac ako 18753 (nárast o 8,7%).
- K prioritám na rok 2017 možno zaradiť:
- Posilniť spoluprácu v rámci organizácie
- podporiť členov a certifikované spoločnosti, aby prispievali k rozvoju PEFC
- podporiť národné riadiace orgány pri budovaní finančnej sebestačnosti
- zlepšiť schopnosť podporovať vzdelávanie a školenia zamerané na komunikáciu a marketingové aktivity
- Podporiť inovačné procesy
- podporiť aktivity zvýrazňujúce postavenie a hodnoty PEFC
- vytvoriť mechanizmy, ktoré umožnia zapojenie sa medzinárodnej organizácie do národných inovatívnych aktivít
- vytvoriť postup
- Posilniť spoluprácu v rámci organizácie
Ben Gunneberg slávnostne odovzdal čestné uznania odchádzajúcim členom Rady riaditeľov, zástupcom nových členov národných riadiacich orgánov, prijatých nových a revidovaných certifikačných schém. Vyhodnotené boli krajiny s najväčším prírastkom výmery certifikovaných lesov a nárastom COC certifikátov. Zástupcovia PEFC Slovensko oficiálne prevzali certifikát o uznaní SFCS do roku 2021.
V dňoch 17.-18. 11. 2016 sa konalo stretnutie záujmových skupín, ktorého sa zúčastnilo viac ako 200 zástupcov členov PEFC a ostatných záujmových skupín z celého sveta. Počas dvoch dní sa uskutočnilo niekoľko plenárnych stretnutí a samostatných rokovacích sekcií a sprievodných podujatí. Panelové diskusie sa týkali problematiky prepojenia trvalo udržateľného lesníctva, poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti, predstaveniu politických dohovorov ako sú Ciele OSN pre trvalo udržateľný rozvoj, Parížsky dohovor, Akčný plán FLEGT, REDD+ a pod., integrovaného manažmentu krajiny, významu certifikácie lesov a verifikačných programov pri podpore využívania krajiny. Samostatné fóra boli zamerané na diskusie týkajúce sa podpory drobných vlastníkov pri využívaní certifikácie, prezentácie konceptu spotrebiteľského reťazca, udržiavania zdravotného stavu lesov, vývoja globálneho dopytu po lesných produktoch a spôsoboch zlepšenia produktivity v LH, nových technológií v lesníctve, využívania lesov na produkciu nedrevných komodít ako sú kaučuk, káva, palmový olej. Sprievodné akcie organizovali národné riadiace orgány Malajzie – dopady certifikácie lesov, Indonézie – štandard certifikácie lesov pre komunity, World Resource Institute – možnosti a problémy spojené s Indonézskym systémom FLEGT, CIFOR – využívanie aktívneho prístupu pri manažmente krajiny. Ďalšie stretnutia zorganizovala Indonézska vláda, a neziskové organizácie Wildlife Conservation Society, Conservation International, zástupcovia priemyslu - APRIL, Asia Pulp and Paper (APP) a Sustainable Trade Initiative.