Slovenskí lesníci sa inšpirujú v Maďarsku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Predstavitelia slovenských lesníckych firiem, podnikov a inštitúcií mali príležitosť oboznámiť sa s príkladmi dobrej praxe diverzifikácie lesníckych a nelesníckych činností.
Predajne „Lesné delikatesy", lesné železničky, zariadenia pre oddych a rekreáciu určené pre deti i dospelých, strediská drevárskej výroby, včelárstva, arborétum, zvierací park, zariadenia na spracovanie diviny či výrobňa dreveného uhlia klasickou technológiou. To všetko si mohla prezrieť 50-členná skupina slovenských lesníkov, ktorí sa v dňoch 23. – 25. mája zúčastnili na študijnej ceste do Maďarska. Organizátorom cesty bolo Národné lesnícke centrum a Národná sieť rozvoja vidieka SR.
„Výmena skúseností je vždy cenným zdrojom inšpirácie. Aj na Slovensku sa lesníci snažia diverzifikovať svoje aktivity, ale prístup maďarských kolegov nás v mnohom príjemne prekvapil", komentoval svoje dojmy z pracovnej cesty vedúci služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ing. Jaroslav Regec.
Základom bohatej verejnoprospešnej aktivity maďarských lesníkov je fakt, že zisk z obhospodarovania lesov neputuje ako odvod do štátneho rozpočtu, ale vracia sa naspäť do lesa. Prostredníctvom týchto investícií majú príležitosť prezentovať význam svojej práce pre verejnosť. Maďarskí lesníci taktiež v nemalej miere čerpajú európske fondy, vďaka čomu vznikajú kvalitne vybudované a vybavené turistické centrá, ako napríklad Galyatető, ktoré slovenskí lesníci navštívili na záver svojej cesty. Vrcholným zážitkom bol pre nich pohľad z vrcholu tridsaťmetrovej vyhliadkovej veže.
Lesníci navštívili tri z 22 štátnych lesníckych akciových spoločností – Vértesi Erdő Zrt. (Vértešské lesy a.s.), Ipoly Erdő Zrt. (Ipeľské lesy a.s.) a Egererdő Erdészeti Zrt. (Egerské lesy lesnícka a.s.).
Lesy v Maďarsku pokrývajú 1, 9 mil. ha, čo je viac ako 20% územia (na porovnanie Slovensko má lesnatosť 41%). V maďarských lesoch je dominantnou drevinou agát (24%) a dub (21%), borovica (11%) a cer (11%). Niečo málo vyše 56 % lesov je v rukách štátu, 42,8 % sú lesy súkromné, len 1 % sú lesy obecné.