Skútre plašia zver
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Jazda na snežnom skútri je adrenalínová zábava, z roka na rok viac rozšírená prakticky po celom Slovensku. Výnimkou nie sú ani Kremnické, či Starohorské vrchy.
Milovníci adrenalínu, ktorí jazdia neraz uprostred noci, zvyčajne ignorujú, že jazdou po lese porušujú zákony. Ak by ich prichytili a dokázali vinu, môžu mať na krku narríklad obvinenie z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Na Slovensku je však legislatíva v tomto smere stále deravá.
Mnohí majitelia skútrov jazdia hlavne večer a v noci, keď je pohyb v lesoch minimálny. Vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa Miroslav Saniga považuje túto zábavku z hľadiska ochrany prírody a zvierat za veľmi nebezpečnú. „Tu pomôže iba sprísnená legislatíva a predovšetkým vymožiteľnosť práva," dodal. Ekológ Mikuláš Huba dokonca v minulosti označil skútre, motorky a terénne autá za škodnú, ktorú treba z lesov vykázať.
„Mal som prípad, že ma obyvatelia Harmanca upozornili na to, že v záhrade im behá vystrašený a udýchaný jeleň. Mysleli si, že ho naháňali vlci. Ja som však presvedčený, že ho mohli vystrašiť skôr skútre," hovorí.
Počas posledných mrazivých týždňov podľa neho vydala lesná zver veľa energie, aby si dokázala nielen zabezpečiť potravu, no aj prežiť silné mrazy. „Ak zver uprostred noci, keď aspoň čiastočne potrebuje doplniť energiu vystrašia skútre a musí utekať kilometer – dva, môže to mať pre niektoré jedince fatálne dôsledky," hovorí.
„Naozaj by sme si mali povedať, či chceme mať z hôr zábavný park, alebo či si má les zachovať svoj pôvodný charakter," hovorí. Veľmi často skútristi vyrušia napríklad hlucháne, ktoré zvyknú spať v snehu. Výnimkou nie je ani to, že prejdú blízko brloha medveďa, ktorého zobudia. „Potom sa ľudia čudujú, že medveď chodí v zime po lese. Musíme si už uvedomiť, že za problémami sme často my samotní a naše nezodpovedné a necitlivé správanie k prírode," dodal.
Zdroj: nasabystrica.sme.sk