Škôlkarský vianočný turnaj
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Netradičnú formu vianočnej besiedky si zvolili škôlkari z Materskej školy Tulská 25 v Banskej Bystrici. Pod vianočným stromčekom zorganizovali turnaj, na ktorom súťažili vo vedomostiach o lese a prírode s rodičmi.
V predvianočnom čase sa v „triede včielok" banskobystrickej škôlky na Tulskej ulici urputne súťažilo. Škôlkari - priatelia lesa, si usporiadali Vianočný turnaj priateľov lesa, na ktorom vyzvali svojich rodičov, aby si porovnali svoje vedomosti o lese. Súťažilo sa v spoznávaní pierok vtákov, určovaní parohov a rohov, či v hádankách o zvieratách. Deti a rodičia rozpoznávali lesné vtáčiky aj podľa ich spevu a odhaľovali, ktoré z nich môžu v zime vidieť na kŕmidle. Spoločne sa zapotili pri napodobňovaní rôznych lesných zvierat a deti ukázali svojim rodičom, že odpadky do lesa nepatria.
Materská škola Tulská 25, Banská Bystrica je profilovaná na environmentálnu výchovu. V jeseni sa zapojila do projektu Modelové edukačné aktivity pre materské školy, ktorý pripravila Slovenská lesnícka komora v spolupráci s Národným lesníckym centrom. „S lesnými pedagógmi spolupracujeme už niekoľko rokov. Preto sme sa radi zapojili do tohto zaujímavého projektu organizovaného lesníkmi. Spoločne s lesnými pedagógmi sme pre deti vytvárali vzdelávacie aktivity napr. na tému Strom je niečí dom, ktoré sme s deťmi priamo na hodinách aj testovali. Deti sa tak dozvedeli o lese veľa nového. Všetko čo sa naučili sme chceli ukázať aj ich rodičom, a preto sme spolu s lesnými pedagógmi pre nich pripravili tento Vianočný turnaji priateľov lesa.", povedala Marianna Jančiarová – riaditeľka materskej školy. V rámci projektu sa počas jesene deti stretávali s lesnými pedagógmi a spoločne odhaľovali tajomstvá lesa. „Deti napríklad spoznávali semená rôznych druhov stromov. Spoločne sme si vysiali a vypestovali nové semenáčiky smrekov. Zistili tak, že trvá veľmi dlho, kým z malého semienka vyrastie veľký strom. Zároveň si uvedomili, že keď sedia za stolom a listujú rozprávkovú knihu, tak stôl, stolička aj tá knižka sú vyrobené z dreva a na začiatku boli tiež len takým malým semienkom. Spoznávajú tak prácu lesníkov, ktorí sa o tie stromy starajú", uviedol Rudolf Navrátil, lesný pedagóg z Národného lesníckeho centra vo Zvolene.
Škôlkari na turnaji naozaj preukázali svoje obdivuhodné znalosti o lese a nad svojimi rodičmi s prehľadom zvíťazili so skóre 73:44. Ako ceny útechy deti venovali svojim rodičom vlastnoručne ozdobené drevené vianočné ozdoby a mladé stromčeky, ktoré deti sami vysiali a vypestovali. Riaditeľka škôlky skonštatovala: „Rada by som poďakovala Slovenskej lesníckej komore a Národnému lesníckemu centru za možnosť zapojiť sa do tohto projektu. Deti sa počas jesene naozaj dozvedeli veľa o našich lesoch a prírode, o čom sa presvedčili aj samotní rodičia. Tí boli na konci súťaží na svoje deti hrdí." Škôlkari tak spoločne s rodičmi prežili jedno zábavné, veselé, ale aj náučné popoludnie. Domov odchádzali v dobrej nálade a rodičov hrial pri srdci pocit, aké majú šikovné deti.
Ing. Rudolf Navrátil, lesnapedagogika.sk