Rezort je s predsedníctvom spokojný
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovensko dosiahlo podľa ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka počas polročného predsedníctva v Rade Európskej únie významné úspechy.
„Slovenská agrárna diplomacia zaskočila úspechmi aj veľké krajiny ako je Nemecko, či Francúzsko. Úspech v boji proti nekalým obchodným praktikám, ktoré Európska komisia odmietala, jednomyseľné hlasovania o rybolovných kvótach, či aktivity v oblasti lesníctva budú v únii dlho rezonovať," povedala ministerka Gabriela Matečná. V rybárskej politike SK PRES dosiahlo jednomyseľnú dohodu vo všetkých štyroch nezávislých nariadeniach Rady a to pre hlbokomorské druhy, Baltické more, Čierne more a ostatné rybolovné oblasti patriace EÚ a mimo EÚ. Významný úspech dosiahlo aj v sektore sladkovodnej akvakultúry nariadením Európskeho parlamentu a Rady o vytvorení rámca EÚ pre zber, správu a využívanie údajov v odvetví rybárstva.
V oblasti lesníctva prijali krajiny EÚ významnú „Bratislavskú deklaráciu o lesoch". Tá zdôrazňuje význam a nezastupiteľnú úlohu lesov a lesnícko-drevárskeho komplexu v kontecte súčasných výziev ako sú prechod na biohospodárstvo, Parížska klimatická dohoda, či Energetická únia. Slovensko taktiež koordinuje spoločnú pozíciu EÚ k návrhu strategického plánu OSN pre lesy.
V rámci pokračujúceho procesu zjednodušenia Spoločnej poľnohospodárskej politiky, Rada pod vedením SK PRES, dosiahla pokrok a prispela tak k zníženiu administratívnej záťaže. V tejto súvislosti boli inicializované aj prvotné diskusie o budúcnosti novej politiky po roku 2020. Na rozdiel od iných rezortov však slovenský agrorezort s predsedníckymi aktivitami nekončí. V rámci maltského predsedníctva totiž experti zo Slovensku riešia témy lesníctva, veterinárnych a fytosanitárnych (rastlinných) tém. Malta si ich vyžiadala pre ich špičkovú odbornosť a uprednostnila ich tak v rámci programu Tria pred odborníkmi z Holandska.
„Slovenská agrárna diplomacia dosiahla významné úspechy. Pre nás to však nie je koniec. Slovensko musí byť v Európe počuť. V aktivitách za slovenských aj za európskych farmárov budeme intenzívne pokračovať aj naďalej. Či už ide o boj proti nekalým obchodným praktikám, udržateľné lesné hospodárenie alebo budúcnosť Spoločnej poľnohospodárskej politiky," dodala Gabriela Matečná.