Programy pre vtáčie územia
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nový vtáčí ostrov na Oravskej priehrade, redšie lesy pre hlucháňa a viac strážcov v teréne. S tým počíta nový program starostlivosti o najstaršie vtáčie územia Horná Orava. Manažment ochrany za vyše 2 milióny eur je prvým, ktorý spĺňa európsku smernicu.
Za niekoľko stotisíc eur by mal na Oravskej priehrade vyrásť druhý vtáčí ostrov, pre ohrozené druhy má byť akýmsi alternatívnym útočiskom. V strednej Európe sa totiž šíri nepôvodná šelma Norok americký, ktorý nemá problém preplávať na ostrov a zlikvidovať tam celé kolónie vodného vtáctva.
Nový program starostlivosti ráta aj s dvojnásobným počtom strážcov, aby dokázali rezervácie ochrániť pred nedisciplinovanými turistami. V posledných rokoch pralesy a horské lúky na Babej hore čoraz viac atakujú motorkári.
„Štvorkolky, snežné skútre, dokonca tohto roku máme prípad, že nelegálne lietajú helikoptéry z Poľska na vrchol Pilska a dovážajú tam skialpinistov. My nie sme proti rozvoju cestovného ruchu, ale musí to byť usmernené, aby niektoré citlivé druhy prežili," hovorí Dušan Kraska, riaditeľ CHKO Horná Orava
Na Hornej Orave žije vyše 240 vtáčích druhov, medzi najohrozenejšie patria kalužiak, hlucháň a tetrov. Ešte pred 30 rokmi bol Tetrov hoľniak akýmsi symbolom Oravy, tokal skoro pri každej obci. Dnes je na hranici vyhynutia, z vyše 500 jedincov prežilo len 5 a dôvodom je aj hluk motoriek či skútrov priamo v rezervácii. Sliepka na znáške to vníma ako nebezpečie a znášku opušťa, tým pádom násada vychladne.
Vláda musí podobné programy ochrany schváliť aj pre ostatných 40 chránených vtáčích území na Slovensku, aby splnila naše záväzky voči Európskej komisii. V medzirezortnom konaní je už ďalších päť napríklad pre vtáčie územie Sĺňava, Kráľová či Dolné Pohronie.
Zdroj: RTVS