Príroda ponúka ľuďom zážitok i zamestnanie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na viacerých miestach sa vďaka projektu rozvoja ochrany prírody a chránených území v slovenských Karpatoch rozvinul ekoturizmus a zlepšila starostlivosť o chránené územia. Nepriamo pomohol vytvoriť aj pracovné miesta.
Viac ako 5-ročný projekt je vo finále. Zámer za vyše 2,5 milióna podporil švajčiarsky finančný mechanizmus. Chovatelia či vlastníci pozemkov mohli žiadať o mikrogranty do výšky 3000 eur, financie získalo aj občianske združenie Nová burda. Zdeněk Pochop, dobrovoľný strážca prírody a správca chaty Burda chová v lokalite Burda hucule, plemeno koní, ktoré vyšľachtili na Muránskej planine. Na ich chrbte môžu turisti prejsť viacero chránených miest v rámci Huculskej magistrály.
„Dostali sme finančnú podporu na to, aby sme vybudovali na prvej prestupnej stanici na Burde kryté boxy, aby u nás jazdci na huculoch mohli prenocovať alebo sa zastaviť. Druhé také boxy sme vybudovali v lesníckom skanzene na Čiernom Balogu," konštatuje.
Riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Milan Boroš hovorí, že finančne pomohli pri prvých vstupných vkladoch tak, aby sa už jednotlivé podnikateľské aktivity vedeli sami rozvíjať.
Vďaka projektu sa podarilo postaviť aj kaplnku s vyhliadkovou vežou a miesto, kde stojí, sa stalo modelovým príkladom toho, ako dokáže turizmus fungovať v prírode. Igor Vlček s rodinou na neďalekom salaši zamestnáva desiatky miestnych ľudí, turisti tu stretnú voľne pobehujúcu mangalicu, hucule či somáre.
Projekt ochrany prírody podporili Švajčiari, za posledných 10 rokov na Slovensku preinvestovali viac ako 60 miliónov eur. Takmer polovica išla práve na ochranu prírody.
Prínos projektu vidia ochranári aj v Karpatských bukových pralesoch zaradených do programu UNESCO. Tu sa podľa nich podarilo vylúčiť holoruby a ťaží sa už len výberkovým spôsobom, ktorý je k lesom šetrnejší.
Zdroj: RTVS