Premietanie o lese v lese
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesy mesta Brezno zorganizovali už 4. ročník premietania filmov s lesníckou a prírodnou tematikou, pod holým nebom v škôlkárskom stredisku v Michalovej.
Pozvanie na podujatie prijal primátor mesta Tomáš Abel, poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí si našli časový priestor, starostka Michalovej, zástupcovia štátnej správy, kolegovia zo štátnych lesov, ako aj priaznivci prírody. Spolu tak vytvorili kulisu 50 návštevníkov.
Tradičné premietanie filmov pod holým nebom v škôlkárskom stredisku v Michalovej tento raz oživili ukážky práce ťažbovej činnosti - spracovanie podkôrnikovej kalamity, výrobné fázy približovania dreva a jeho manipulácia, ako aj letných prác v lesnej škôlke. Pletie buriny v záhone trojročnej jedle bielej si vyskúšali aj zástupcovia mesta, ktorí uznali, že táto úkolová práca hlavne v horúčavách je náročná.
Po ukážkach a výklade k prezentovaným činnostiam lesníci v živej diskusii odpovedali na otázky prítomných. Krátke občerstvenie v prírode - pri opekačke slúžilo k ďalšiemu prediskutovaniu nastolených tém. Ako povedal riaditeľ mestských lesov Milan Dolňan, podkôrniková kalamita, ktorú spôsobuje najmä premnožený maličký chrobáčik Lykožrút smrekový, postihla v tomto období celé Slovensko aj časť Čiech. „Spôsobili ju vetrové kalamity v uplynulých rokoch, z toho vyplývajúce vystavenie smrekovej hmoty dlhšiu dobu v lese, kým sa spracovala, opakované teplé a suché obdobia, nedostatočná hygiena porastov, hlavne nepálením zbytkov po ťažbe, prípadné štiepkovanie nevykonané včas, z dôvodu nezáujmu o štiepku na kúrenie kvôli teplým zimám. Naopak, teplé zimy umožňujú prežiť namnoženému hmyzu. A tak, keď chrobák v početnosti asi 500 ks obsadí jeden smrek, tento sa už neubráni a keď mu za krátky čas skonzumujú lykovú časť pod kôrou, zabijú ho. Potrebné je veľmi rýchlo a intenzívne likvidovať takto napadnuté stromy, aby sa v nich lykožrút rozmnožoval, a tak chrániť zostávajúci les. Ekonomika hospodárenia je v mínuse, keď napadnuté drevo sa predáva o 30 až 40 % lacnejšie, pri vyšších nákladoch. Preto kalamitu treba čím skôr zastaviť, rýchlo v tomto prípadne znamená v priebehu roka až dvoch. S využitím všetkých možných opatrení.
Po zotmení večer o deviatej nadišiel čas na premietanie. Na plátne inštalovanom na sklade lesnej škôlky ako prvý odprezentovali nový film Slovenskej lesníckej komory - Krajina bez tieňa, z ktorého v prírode nádherne znela titulná pieseň Zuzany Smatanovej Horou. Občasný prelet hmyzu pred monitorom a obloha plná hviezd v teplom letnom večere vytvorila perfektnú kulisu k 20minútovému dokumentu o význame lesa pre spoločnosť a jeho rozumného obhospodarovania. Zaslúžene si tento zážitok vyslúžil na záver spontánny potlesk, čo v kine nie je bežné. Podujatie zhodnotil ako veľmi pekné aj primátor Tomáš Abel.
Druhý v poradí premietli dokument vlastnej tvorby o prácach v lesnej škôlke v Michalovej počas celého roka s názvom Ako sa rodí les. Podľa Milana Dolňana, film podrobne priblížil všetky činnosti, radosti aj strasti škôlkara a jeho pracovníčok. Až do polnoci tých, ktorí vydržali, tešil nový film o prírode z francúzskej produkcie o európskych lesoch po ústupe ľadovej doby až po dnes s výzvou na spoluprácu človeka s prírodou.
Zdroj: MY Banskobystrické noviny