Podkôrniť verzus hlucháň
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V Chránenom vtáčom území Muránska planina - Stolica prebieha ťažba dreva, čo vyvoláva obavy o hlucháňa.
V lokalite žije kriticky ohrozený druh hlucháň hôrny. Stolica je miesto, kde hlucháň hôrny prežíval tisícky rokov. Od doby ľadovej boli jeho tokaniska chránené baštou hustého lesa. Aj preto tu pred šiestimi rokmi vyhlásili chránené vtáčie územie. Dnes tu prežíva už len niekoľko párikov. Momentálne tu ťažia Lesy Slovenskej republiky a súkromný podnikateľ z Rakúska. Podiely na území skúpil od miestnych urbárnikov.
„Všetky technologické postupy sú vykonávané zo zásady tak, aby boli šetrné k životnému prostrediu a lesný porast bol čo najskôr obnovený," vraví Vladimír Vlčák, odborný lesný hospodár, ktorý robí pre zmieneného súkromníka.
Štátne lesy potvrdili, že tento rok vyťažia v oblasti 50 tisíc kubíkov z podkôrnikovej kalamity. Hlucháňovi nechajú časť mŕtveho lesa na hrebeni.
„Ťažba sa nemôže zastaviť, pretože ide o hospodárske lesy. Sú tu plánované výnosy jednak pre Štátne lesy Slovenskej republiky a jednak, samozrejme, pre štát," pripomenul Marián Nosáľ, hovorca Lesov SR.
Chránené vtáčie územie Stolica je síce súčasťou národného parku Muránska planina, nie je to však rezervácia a teda nejde o bezzásahové územie. Užívatelia tu zo zákona musia vykonať opatrenia proti podkôrnikovi. A čo hlucháň?
„Ministerstvo životného prostredia v spolupráci s ochranármi, vlastníkmi lesov a rezortom pôdohospodárstva pripravuje takzvaný program starostlivosti o chránené vtáčie územie Muránska planina, Stolica," informuje Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia.
Stav hlucháňa na Slovensku klesol za posledných 30 rokov o 80 percent. Aj jeho prežitie v Muránskej planine závisí od toho, ako rýchlo opatrenia začnú platiť a či subjekty aj tie súkromné pristúpia na kompromis. Prípadne či štát nájde peniaze na kompenzácie.
Aj v tomto prípade sa ukazuje, že na Slovenku na seba narážajú zákony rezortu pôdohospodárstva, životného prostredia a práva súkromných vlastníkov. Pre záchranu hlucháňa sme síce vyhlásili chránené vtáčie územie, lesníci v ňom však zachraňujú les pred podkôrnikom.
Zdroj: STV1