Počúvajte les v rádiu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Šum stromov, spev vtákov, dažďové kvapky. Aj to môžete počuť v novom rádiu , ktoré prináša priamy prenos z lesa. Nedávno ho spustili v susednej Českej republike.
Les „kdesi v južných Čechách" má množstvo sólistov a hudba tohto orchestra je naozaj pohladením pre uši. A bez reklám. Úspešný štart projektu potvrdzujú doterajšie reakcie ľudí. „Perfektné do slúchadiel počas pracovného dňa, človek sa krásne upokojí... Len občas odháňam neexistujúce muchy, v kancelárii to vyzerá zvláštne," píše poslucháčka Hana S. „To je nádhera, balzam na nervy," komentuje Monika R, „úplne si predstavujem, ako tam niekde v južných Čechách ležím na deke v tráve a počúvam vtáčí spev."
Ľudia píšu, že si nové rádio púšťajú hlavne v práci, do diskusie sa zapájajú aj Slováci, ktorým sa projekt zapáčil. Skloňujú sa slová "nádhera", "paráda" či "vynikajúci nápad". V pozitívnom duchu sa nesie väčšina reakcií, tie s nádychom kritiky sa zaoberajú prevažne technickou stránkou projektu. Niektorým prekáža, že občas počuť lietadlo, iní by chceli ešte kvalitnejší prenos.
Zložitú realizáciu priblížili dvaja zo štvorice autorov projektu Jan Kužník a Václav Nývlt pre portál idnes.cz . „O snímanie zvuku sa starajú dva mikrofóny typu „krátka puška" Sennheinser MKE 600 upevnené v ochranných klietkach (zeppelinoch) Rycote Super-Shield SET s antivibračnými držiakmi a umelou kožušinou," vysvetľujú. Ďalšou dôležitou súčasťou sú predzosilňovače, desiatky metrov káblov, router, záložný akumulátor a ďalšia technika, prenášajúca zvuky do digitálnej podoby. Ľudský faktor dopĺňajú Jan Řehořka a Ivan Sobička.
Tvorcom trvalo takmer rok, kým našli vhodné miesto bez zbytočných rušivých elementov. Zavážil počet spevavcov, vzdialenosť od ľudských obydlí, ale aj prívod elektrickej energie a dostatočne rýchleho internetu. Tvorcovia si napokon vybrali pomocou ornitológov juhočeskú krajinu, konkrétne lesnatý breh rybníka. Mikrofóny sú také citlivé, že občasným zvukom motorov či hlasom zblúdilých turistov sa vyhnúť nedalo.
Aj vedci sa zhodujú, že zvuky prírody majú na človeka blahodarný vplyv. Tím z University of Sussex zistili, že pri počúvaní prírodných zvukov sa aktivuje centrum mozgu, zodpovedné za relax a odpočinok. Naopak, keď pustili účastníkom výskumu umelé zvuky, mozog sa dostal do štádia podobnému tomu, ako zaznamenali pri stavoch úzkosti či depresie. Inými slovami, ak ste v strese, pustite si les.
Zdroj: idnes.cz , slowradio.cz