PEFC: Je len jeden prístup
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Aj PEFC Slovensko sa vyjadrilo k informáciám z médií o dôvodoch prípravy Národnej dohody o strome.
Minister životného prostredia informoval o základných bodoch „Národnej dohody o strome" zo strany enviro rezortu, ktorú chce predstaviť Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Podľa informácií v tlači je zámerom národnej dohody položiť základy ekologickejšieho, zodpovednejšieho a trvalo udržateľného spôsobu hospodárenia s lesmi. Argumentoval pritom existenciou dvoch prístupov pri spravovaní lesov, ochranárskym a lesníckym opierajúc sa o vznik povodňovej situácie v Nízkych Tatrách.
Na Slovensku neexistovali a neexistujú dva alebo viac prístupov pri obhospodarovaní lesov. Dlhodobo existuje len prístup jeden, funkčne integrované obhospodarovanie lesov. Je základným kameňom národného PEFC štandardu trvaloudržateľného obhospodarovania lesov, ktorý je nepretržite medzinárodne uznaný od roku 2005. Pilierom sú kritériá a indikátory trvalo udržateľného obhospodarovania lesov prijaté v rámci MCPFE (Ministerské konferencie o ochrane lesov v Európe) priebežne aktualizované o výsledky medzinárodných dohovorov, procesov a iniciatív v oblasti lesníctva. Dodržiavaním PEFC štandardu trvalo udržateľného obhospodarovania lesa preukazuje svoju spoločenskú zodpovednosť 147 vlastníkov a správcov lesov obhospodarujúcich 1 254 466 ha (62,1%) výmery lesov Slovenska a následne v dodávateľskom reťazci lesných produktov viac ako 80 spracovateľských a obchodných spoločností.
Výsledky práce vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, spredmetnené do kvality lesných porastov, sú pritom viditeľné, hmatateľné a jednoznačne uznávané odborníkmi v celoeurópskom i celosvetovom meradle. Vysoko hodnotené biotopy európskeho významu a im podobné prirodzené lesy dnes preklasifikované na pralesy na Slovensku existujú len a len zásluhou lesníkov - ľudí, ktorí celý svoj život zasvätili poznaniu zložitých procesov lesných biotopov a vedia ich z generácie na generáciu citlivo regulovať. Len vďaka týmto ľuďom sa Slovensko v zachovalosti lesov a ich biodiverzity radí na popredné miesto v Európe. Treba sa poučiť z nedávnej minulosti. Pokusy o rozdelenie lesného hospodárstva na „Krajské správy lesov pre obnovu, pestovanie a ochranu lesa" a "Krajské lesné priemysly pre ťažbu, manipuláciu, dopravu a predaj dreva" podľa vzoru veľkého brata z roku 1952 skončili po štyroch rokoch fiaskom ako nefunkčné. Treba sa zamyslieť podľa akého vzoru a predovšetkým koho vzoru sa vytvára opätovne atmosféra potreby rozdelenia lesníctva na Slovensku.
Správnosť dlhodobo uplatňovaného konceptu funkčne integrovaného alebo polyfunkčného obhospodarovania lesov a jeho prospech pre ochranu prírody ako jeden z atribútov trvalo udržateľného obhospodarovania lesov potvrdzuje aj fakt, že v rámci sústavy NATURA 2000 lesné pozemky v CHVÚ tvoria 64,3 % a v ÚEV až 86,2 % ich výmery. Ochrana takýchto území sa realizuje v závislosti od stupňa ich ochrany (2.-5. stupeň). Celkový podiel lesov s obmedzeniami ochrany prírody činí cez 60 % (zdroj SAŽP 2017). Lesné biotopy v týchto územiach museli a musia mať vlastnosti umožňujúce zaradiť ich do predmetnej sústavy.
PEFC Slovensko