Ochrancovia dravcov si pochvaľujú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Čoraz viac vlastníkov a obhospodarovateľov sa zapája do schém na ochranu prírody na poľnohospodárskej pôde i v lesoch, ktoré rešpektujú prírodné procesy.
Ornitológovia považujú uplynulý rok 2016 za mimoriadne zaujímavý a prínosný. Ako bilancoval Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku, na našom území zaznamenali až štyri nové druhy, kriticky ohrozený sokol vyviedol rekordný počet mláďat a vrámci projektu LIFE Energia sa začalo s umiestňovaním prvkov, ktoré ochránia stovky vtákov ročne pred nárazom do elektrických vedení.
„V roku 2016 sa počet druhov zaznamenaných na Slovensku rozšíril na viac ako 360," uviedol Slobodník. Vtroch prípadoch išlo podľa neho odruhy, ktorých domovom je najmä Ázia ana Slovensko ich prinieslovýchodné prúdenie vzduchu počas jesene.
Ako prvý nový druh pozorovali bradáňa žltohlavého menom Adonis, ktorého bolo od júna možné smalými prestávkami sledovať viac ako mesiac vTatrách. V rámci programu na zvýšenie populácie druhu bol Adonis vroku 2014 vypustený vo francúzskych Alpách. Dôvodom pre jeho výskyt na slovenskom území je pravdepodobne jeho český pôvod – vyliahol sa v ZOO Ostrava.
"Dohľadaný bol na základe signálu zvysielačky, ktorými sú vybavené všetky vypúšťané jedince," povedal R. Slobodník. Ďalšie dva nové druhy pribudli do zoznamu na prelome septembra aoktóbra. Strnádku malú aj kolibkárika dlhochvostého pozorovali vďaka ich označeniu krúžkom. Oba sú menšími druhmi spevavcov, ktoré by sa len ťažko identifikovali pozorovaním v prírode. Domovom kolibkárika je stredná a východná Ázia, strnádka malá obýva severnú Európu aj Áziu. Oba druhy však zimujú vjuhovýchodnej Ázii, takže ich výskyt je o to zaujímavejší. Zoznam vtákov Slovenska rozšírila ako posledná čajka orlia, ktorej najbližšie hniezdisko sa nachádza na pobreží Čierneho mora. Tento druh bol pozorovaný v prvej polovici novembra pri Trnave.
„V roku 2016 začali dve energetické spoločnosti vrámci partnerstva na projekte LIFE Energia inštalovať prvky na ochranu vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení. Je to nesmierne dôležité opatrenie. Vpriebehu nasledujúcich troch rokov pribudne viac ako 8000 prvkov, ktoré ochránia vyše 600 vtákov každý rok," informuje Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia zorganizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Doplnila, že organizácia sa už niekoľko rokov venuje aj záchrane niektorých kriticky ohrozených druhov. Do tejto skupiny patrí i sokol červenonohý. Päť hniezdiacich párov vyviedlo tento rok až 19 mláďat, čo je najúspešnejšie hniezdenie u nás od roku 2005.
Ochrana dravcov na Slovensku nadviazala tento rok spoluprácu napríklad s poľnohospodármi a poľovnými združeniami, ktoré pomohli pri výsadbe stromov a dokonca inštalovali búdky ako opatrenie biologickej ochrany. Stále viac farmárov sa zapája do schém na ochranu prírody na poľnohospodárskej pôde i vlesoch, ktoré rešpektujú prírodné procesy. "Rok 2016 teda nepochybne priniesol mnoho pozitívnych správ pre ľudí, ktorých poslaním je ochrana prírody," uzatvorila.
© 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.