Neskolaudované vodné stavby
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vojenské lesy a majetky v Kežmarku žiadajú odstrániť hrádzu a vojenské lesy a majetky v Malackách žiadajú povolenie na odstrel bobrov, a to na celom ich území.
Viaceré obce na Slovensku riešia problém s bobrími hrádzami. Zvieratá si ich stavajú čoraz bližšie k domom aj k frekventovaným cestám. V obci Hromoš pri Starej Ľubovni podmýva voda, ktorú zadržiava stavba kolónie bobrov, jedinú prístupovú cestu. V obci majú viac ako 30 malých bobrích hrádzí a 4 veľké. Najväčší problém im robia práve tie, ktoré si bobry stavajú bližšie k obydliam. Bobor si hrádzu postavil hneď vedľa cesty, pri väčších dažďoch hrozí, že voda úplne zaplaví jedinú prístupovú cestu do obce.
Odstránenie bobrích hrádzí a presťahovanie bobrov v období od apríla do júla je možné len so súhlasom ministerstva životného prostredia. Starosta Maroš Kočiš už v minulosti žiadal o výnimku na odstránenie hrádze, a to práve pre podobný problém.
"Pred dvomi rokmi sme v Hromoši čakali, že príde väčšia voda a odstráni bobriu hrádzu, ktorú sme tam mali. No ak prišla veľká voda, potrhala nám kanalizačné potrubie. Takže nechceme čakať tu v Kožolci, že príde väčšia voda," hovorí Maroš Kočiš, starosta Hromoša.
Pred rokom bola hrádza ešte malá. Neskôr ju však bobry zväčšili tak, že spôsobuje problémy.
Ochranári ubezpečujú, že pomôcť vedia, ale nie hneď.
„Je čas rozmnožovania a privádzania mláďat na svet, nie je to vhodná doba. Mimo toho času rozmnožovania sa dala odstrániť bobria hrádza na základe dohody, ktorá existuje medzi SVP a Štátnou ochranou prírody," vraví Vladimír Kĺč, riaditeľ Správy PIENAP-u
Starosta sa chystá zaslať žiadosť na odstránenie bobrej hrádze ministerstvu životného prostredia. To v súčasnosti eviduje dve podobné žiadosti. Vojenské lesy a majetky v Kežmarku žiadajú odstrániť hrádzu a vojenské lesy a majetky v Malackách žiadajú povolenie na odstrel bobrov, a to na celom ich území.
Zdroj: stv1