Národnú dohodu o strome podporia konferenciou
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Technická univerzita vo Zvolene reaguje na vyhlásenia o stave lesov Slovenska a ponúka pomoc pri dohode na udržateľných riešeniach.
V posledných mesiacoch sa v médiách prezentovali viaceré iniciatívy týkajúce sa súčasného stavu našich lesov, naposledy iniciatíva nazvaná Národná dohoda o strome. Ide o mnohorozmernú reflexiu očakávaní, ktoré kladie veľká časť obyvateľstva na lesy ako s účasť životného prostredia a prírodný zdroj, a ktoré sa menia s vývojom ekonomiky, technológií a životného štýlu. V minulom roku to ukázal medzinárodný prieskum spoločnosti Innventia, uskutočnený s cieľom zlepšiť komunikáciu lesnícko-drevárskeho reťazca smerom k spoločnosti. Podľa neho ľudia od lesov očakávajú hlavne čistý vzduch, zážitok prírody, zelene, krásy, možnosti pozorovania zvierat a stromov, príležitosť pre rekreáciu a pocit slobody. Ako sa v prieskume ďalej píše, budovať a rozvíjať bioekonomiku bez podpory spoločnosti je ťažké, ak nie nemožné. Na Slovensku sa prieskum neuskutočnil, ale je nepravdepodobné, že u nás existujú veľké odchýlky od globálnej vzorky.
Technická univerzita vo Zvolene a jej Lesnícka fakulta a Fakulta ekológie a environmentalistiky vítajú každú príležitosť na otvorenú a odborne fundovanú diskusiu, ktorá reflektuje potreby a ciele spoločnosti. Zároveň konštatujú, že takáto diskusia sa síce začala v roku 2012, keď TUZVO poskytla na požiadanie ministrov pôdohospodárstva a životného prostredia akademickú pôdu na konanie konferencie „Aktuálne otázky ochrany prírody a starostlivosti o les pri rozvoji vidieka", ale zúčastnené strany v nej, žiaľ, nepokračovali.
Naopak, TUZVO sa stáva terčom kritiky rôznych skupín za to, že odmieta poskytovať ideologickú podporu riešeniam zameraným len na krátkodobý prospech. Ohradzujeme sa proti týmto útokom a deklarujeme, že našou úlohou je zameriavať sa na kvalitu a objektívnosť výskumu a výučby, ktorých výstupy prinášajú dlhodobý prospech lesom a celej spoločnosti. Preto sme už v r. 1995 začali na základe vlastných výsledkov a poznatkov z medzinárodnej spolupráce poukazovať na riziká, ktoré pre lesy a lesné hospodárstvo vyplývajú z globálnej zmeny klímy a socio-ekonomických rámcov. Nejde len o masívne zmeny klímy, ale aj vyčerpávanie pôdy, neriadené využívanie biomasy atď. Zároveň ponúkame nové riešenia v podobe ochrany a pretvárania
našich lesov na ekosystémy schopné zabezpečiť plnenie ekosystémových funkcií v meniacom sa prírodnom prostredí. K nim patria napríklad trvalé viacetážové porasty, mozaikové lesy a napríklad aj výberkové lesy. Naopak, nepatria k nim najmä štruktúrne, vekovo, plošne a v mnohých prípadoch aj druhovo redukované lesy, napríklad smrekové monokultúry. Žiaľ, pretrvávajú a objavujú sa aj nové príklady hospodárenia v rozpore s našimi odporúčaniami, čo v podmienkach klimatickej zmeny zákonite končí neželaným vývojom v podobe šírenia kalamít, problematickej obnovy lesov, degradácie ekosystémových služieb a deštrukcie krajinného obrazu.
Rovnako naliehavé je doriešenie otázky konečnej podoby sústavy chránených území prírody tak, aby vytvárala priestor na ochranu prírodných hodnôt a biodiverzity, na rekreáciu a zážitky autentickej prírody, ale tiež pre racionálne využívanie prírodných a lesných zdrojov, ktoré prispieva k udržateľnosti ekonomiky a redukcii skleníkových plynov v atmosfére. Ruka v ruke s týmto procesom musí ísť aj objektívne ohodnotenie ekosystémových služieb prírody a lesov tak, aby sa ich podiel objektívnejšie odrazil v HDP.
V tomto duchu TUZVO, LF a FEE podporujú iniciatívy rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia o konštruktívny dialóg a riešenia, ktoré zlepšia súčasnú situáciu, uspokoja požiadavky spoločnosti a prispejú k takej podobe lesov a lesnej krajiny, ktoré budú vytvárať predpoklady ich adaptácie na globálne zmeny. Technická univerzita vo Zvolene ako nezávislá inštitúcia je a bude naďalej pripravená poznatkovo a skúsenosťami prispievať k riešeniam, ktoré sú potrebné, respektíve prijateľné pre lesy. Preto už na jeseň tohto roku usporiada konferenciu o uvedených otázkach. V rámci nášho vytrvalého úsilia uľahčiť rezortom životného prostredia a pôdohospodárstva cestu k udržateľným riešeniam, budú na nej predstavené najnovšie návrhy na riešenie problémov, ktoré traumatizujú lesy a celú spoločnosť.