Múzeum zaplnili drevené hračky
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene sa môžete až do konca marca pohrať s drevenými hračkami.
Za výstavou Etudy z dreva je súťaž s rovnomerným názvom, ktorá má za sebou už svoj 18. ročník. Každoročne sa do nej zapájajú študenti, jednotlivci, kolektívy, aj profesionálni umelci a remeselníci, ktorí dokážu drevo premeniť na živý a funkčný predmet. Súťaž Etudy z dreva má každé tri roky tú istú tému a rok 2017 sa nesie v duchu drevenej hračky. „Hračky vyrobené z dreva majú na Slovensku bohatú tradíciu, aj keď sa na to trochu zabudlo. Je to kus prírody pretvorenej do veci, ktorá na dieťa pôsobí svojím tvarom, opracovaním, materiálom, povrchovou úpravou a technickým prevedením," hovorí Miriam Turayová z Lesníckeho a drevárskeho múzea. Ako dodáva: „Drevená hračka učí dieťa poznávať svet okolo seba, prebúdza v ňom predstavivosť, učí ho trpezlivosti a pomáha rozvíjať jeho motoriku." Naši predkovia si podľa nej tento prínos hračiek z prírodných materiálov uvedomovali, pretože boli nerozlučne spojení s prírodou a mali vycibrený cit pre materiál. Pri pohľade na súčasné hračky v Lesníckom múzeu to vyzerá, že vzťah ľudí k drevu sa nezmenil. Možno s ním dnes pracuje menej ľudí ako kedysi, remeselná zručnosť sa stala výsadou tých, ktorí ju majú možnosť študovať na školách, alebo ich k tomu zavial osud, ale stále sa nájdu ľudia, ktorí drevo milujú a vedia to s ním. Niekedy je to zhoda náhod, ako to bolo v prípade víťaza kategórie „sériovo vyrábaná drevená hračka" Petra Hudáka z Moy Toy, ktorý bol dlhé roky učiteľom fyziky a dnes vyrába drevené hračky. Nepokladá sa za profesionála, ale táto činnosť ho evidentne baví. V Etudách sa umiestnil na prvom mieste s „Malým mestečkom", kde majú svoje miesto ešte aj smetiari.
Inú skúsenosť mal Matúš Vaňo, študent Strednej odbornej školy drevárskej vo Zvolene, ktorý na téme drevenej hračky pracoval vôbec prvýkrát. „Bola to prvá skúsenosť. Ako tému sme mali odrážadlo, učitelia nám s tým pomáhali." Matúš vytvoril drevený motocykel Jawa Pionier, pre staršiu generáciu známy aj ako „Pekáč 05". Porotcov zaujalo, že si vybral akýsi symbol jednej generácie, na ktorý si už sám nemôže veľmi pamätať. Svojím výrobkom spojil tak dve generácie dokopy.
Stredná odborná škola drevárska dostala aj cenu Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky za „pestrú kolekciu hračiek a ich nápaditú prezentáciu". „Tejto súťaži sa venujeme každoročne a téma hračky bola pre deti, ktoré už vyrástli zo svojich detských rokov, zaujímavá - pristupovali k nej s kreativitou. To, že sme získali až štyri ocenenia, nás milo prekvapilo," povedal riaditeľ odbornej školy Ing. Pavel Laššák. Škola vyšla so súborom svojich hračiek aj do terénu a vyskúšala ich v akcii - s deťmi z materskej školy. „Bol to nápad pedagógov a ako som videl na prezentačnom videu, oči škôlkarov zažiarili hneď po otvorení krabice, takže význam hračiek sa potvrdil," dodal riaditeľ s úsmevom.
Do súťaže Etudy z dreva sa celkovo prihlásilo 16 prihlasovateľov, 66 autorov a 102 súťažných predmetov. Predsedom poroty tak ako každý rok bol prof. Ing. Štefan Schneider, PhD., z Katedry dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. Cena primátorky mesta poputovala do rúk Maroša Seidmanna zo Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vidru v Bratislave za výrobok: drevené modulárne autíčko.
Zdroj: LDM, Zvolenské ECHO