Môže za povodne v Liptove výrub?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Po lokálnych záplavách v Liptove sa diskutuje o príčinách. Ako dôvod sa často spomína neúmerná ťažba v Nízkych Tatrách, napríklad aj v Demänovskej doline. Čo na to urbár?
Stanovisko Pozemkového spoločenstva Urbár Vrbica k výrubom na svahoch v Demänovskej doline:
Urbár Vrbica v Demänovskej doline na svojich pozemkoch uskutočnil v posledných desiatich rokoch výlučne takzvané vynútené ťažby. To znamená, že sme odstraňovali drevo z vetrových kalamít alebo stromy zničené lykožrútom. Túto povinnosť nám ukladá zákon o lesoch.
Urbár Vrbica vlastní v Demänovskej doline 1890 ha lesných pozemkov. Z toho odlesnené kalamitné plochy majú výmeru cca 260 ha. V našom vlastníctve sú odlesnené plochy v lokalitách pod Bôrami. Pokiaľ by ste sa pozreli na lokality pod Bôrami zblízka, tak sú všetky zalesnené, na mnohých miestach je obnovený les už aj viditeľný. Keďže veríme klimatickej prognóze na najbližších 50 až 100 rokov, snažíme sa pri zalesňovaní meniť aj druhovú štruktúru budúceho lesa tak, aby lepšie odolávala klimatickým zmenám. Do porastov vysádzame okrem smreka jedľu, smrekovec, borovicu a v nižších polohách aj javor horský a buk. Dôsledne realizujeme aj protierózne opatrenia po ťažbe.
Pokiaľ ide o náš názor na príčiny víkendových udalostí v Demänovskej doline, zrejme došlo k súbehu viacerých okolností. Množstvo nového topiaceho sa snehu, intenzívny dážď, aj veľké množstvo odlesnených plôch.
Skutočnou hrozbou v tomto smere sú najmä trvalo odlesnené plochy a zastavané územia, ktoré majú takmer nulovú retenčnú schopnosť. Toto bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sa členovia nášho spoločenstva postavili proti realizácii nového lyžiarskeho strediska v lokalite pod Bôrami pod názvom „Lyžiarske stredisko Šúlkovo.