Mimovládky žiadajú zmeniť politiku pre bioenergiu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Európske mimovládne organizácie upozorňujú, že súčasná politika EÚ pre výrobu energie z biomasy je škodlivá a musia ju bezodkladne nastaviť nanovo.
K hlasom európskych mimovládnych organizácií sa v prieskume Európskej komisie pripojili aj Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko a Priatelia Zeme-CEPA. Vďaka prieskumu mala občianska spoločnosť príležitosť vyjadriť svoj názor na novú politiku pre výrobu energie z biomasy. Informovala o tom Tatiana Nemcová z SOS/BirdLife Slovensko s tým, že prieskum uskutočňovala Európska komisia od februára a skončil sa v utorok 10. mája.
Organizácie uznávajú, že trvalo-udržateľná bioenergia má svoju úlohu pri snahách Európy preorientovať sa na obnoviteľné zdroje energie a efektívnejšie využívanie energie. Zároveň však upozorňujú na riziká spojené s využívaním bioenergie. Napríklad zvýšené používanie biomasy na výrobu energie môže zmariť snahy o znižovanie emisií CO2, ale tiež môže viesť k ničeniu životného prostredia, strate biodiverzity a k tlaku na intenzívnu ťažbu v lesoch.
Priatelia Zeme-CEPA a SOS/BirdLife Slovensko, spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami žiadajú Európsku komisiu o zavedenie štyroch kľúčových podmienok pre podporu využívania bioenergie v rámci Energeticko-klimatického balíka po roku 2030. Žiadajú tak stanoviť limit pre výrobu energie z biomasy na úroveň, ktorú bude možné zabezpečiť trvalo-udržateľným spôsobom. Chcú tiež garantovať uplatňovanie správnej hierarchie energetických priorít, a to 1. minimalizácia spotreby energie, 2. maximalizácia energetickej účinnosti a 3. využívanie nízkouhlíkových obnoviteľných zdrojov energie vrátane biomasy. Ďalej žiadajú zaviesť správny postup pre výpočet uhlíkovej bilancie a tým zaručiť, že energetické využívanie biomasy povedie k skutočnému znižovaniu emisií uhlíka. V poslednom štvrtom bode chcú organizácie upraviť a rozšíriť záväzné kritéria trvalej udržateľnosti pre produkciu biomasy a výrobu energie z nej.
Najväčšie environmentálne riziká spojené s bioenergiou spočívajú v používaní plodín pestovaných na poľnohospodárskej pôde a v nadmernej ťažbe v lesoch pre dopyt po bioenergii, čím sa zvyšuje tlak na pôdu a lesy. SOS/BirdLife Slovensko a Priatelia Zeme CEPA požadujú, aby takéto zdroje vylúčili z podpory pre biomasu a aby dôraz kládli na používanie odpadových surovín z poľnohospodárstva a lesníctva, biologický odpad a močovku. Organizácie tiež upozorňujú, že opatrenia smerujúce k trvalo udržateľnému lesníctvu alebo poľnohospodárstvu nie sú odpoveďou na zaručenie trvalo-udržateľého využívania biomasy. "Politika EÚ pre bioenergiu je nastavená úplne zle. Namiesto toho, aby sme zmysluplne využívali odpad z priemyslu, poľnohospodárstva, domácností, podpora smeruje na opatrenia, ktoré vedú k odlesňovaniu a masívnym výrubom na nelesnej pôde a premene našej poľnohospodárskej krajiny na lány intenzívne pestovanej repky či kukurice. Radikálna zmena je absolútne nevyhnutná," hovorí Tatiana Nemcová.
© 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.