Milióny na chránené vtáčie územie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ochrana a starostlivosť o Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Horná Orava bude v období rokov 2017 až 2046 stáť 2,14 milióna eur, z toho 1, 67 milióna eur sa bude hradiť z Operačného programu Kvalita životného prostredia 2014 - 2020.
Ochrana a starostlivosť o Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Horná Orava bude v období rokov 2017 až 2046 stáť 2,14 milióna eur, z toho 1, 67 milióna eur sa bude hradiť z Operačného programu Kvalita životného prostredia 2014 - 2020. Túto sumu určila Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky v programe starostlivosti o toto chránené územie, ktorý schválila vláda. Program spresňuje zásady využívania územia CHVÚ, stanovuje ciele ochrany druhov vtáctva a určuje opatrenia na dosiahnutie stanovených cieľov. Medzi hlavné ciele patrí zlepšiť súčasný stav 21 druhov vtáctva, zachovať priaznivý stav dvoch druhov, ale aj zlepšiť spoluprácu s vlastníkmi a správcami pozemkov pri ochrane vtáctva.
Na území CHVÚ Horná Orava žije vyše 240 vtáčích druhov, čo je 66 percent zo slovenskej populácie vtákov. Vybudovaním vodnej nádrže Oravská priehrada sa tu vytvorili vhodné podmienky pre výskyt vodného a pri vode žijúceho vtáctva. Priehrada leží na významnej migračnej ceste vtáctva z Poľska cez Oravu na juh a opačne. V CHVÚ pozorovali spolu 88 druhov vtákov viazaných na vodné prostredie. Horná Orava predstavuje pestrú mozaiku biotopov od spoločenstiev lesov a lúk až po vodné a rašeliniskové biotopy. Predmetom ochrany je zachovanie biotopov pre vtáky európskeho významu a zabezpečenie ich prežitia a rozmnožovania. Horná Orava je jedným z piatich najvýznamnejších území na Slovensku pre hniezdenie druhov kuvičok vrabčí, chrapkáč poľný, ďubník trojprstý, hlucháň hôrny, tetrov hoľniak, orol krikľavý, bocian biely , bocian čierny, kalužiak červenonohý, žije tu aj žltochvost hôrny, orol skalný, výr skalný, žlna sivá a ďalšie.
Pri ochrane a starostlivosti o CHVÚ Horná Orava je v nasledujúcich rokoch nutné udržiavať hniezda, najmä dravcov a bocianov, vybudovať búdky veľkosťou zodpovedajúce jednotlivým druhom a vyhľadávať a ponechať na dožitie stromy s dutinami na hniezdenie. Je tiež nevyhnutné revitalizovať mokrade a rašeliniská, vylúčiť leteckú aplikáciu insekticídov v lesných porastoch, obmedziť používanie hnojív a pesticídov, revitalizovať biotopy pre hniezdenie vodného vtáctva na Vtáčom ostrove, ako aj vybudovať nové ostrovy na Oravskej priehrade. Pri ťažbe dreva treba zabezpečiť, aby na každých sto hektárov ostalo zachovaných minimálne 25 percent porastov starších ako 80 rokov. V prípade investícií, napríklad do cestovného ruchu, treba dôsledne posúdiť ich dopad na životné prostredie a chránené vtáctvo. Elektrické vedenia sa musia vybaviť ochrannými prvkami.
CHVÚ Horná Orava sa nachádza v Žilinskom kraji, v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo. Zo severozápadu, severu a severovýchodu je oblasť ohraničená štátnou hranicou s Poľskom. Celková rozloha predstavuje 58 738 hektárov. Horná Orava je súčasťou mierne chladného a veľmi vlhkého regiónu. Na území CHVÚ sa nachádza viac ako 500 druhov rastlín vrátane veľmi vzácneho črievičníka papučkového. Zo živočíšnej ríše sa tu v posledných rokoch stále častejšie objavuje psík medviedikovitý, v roku 2000 sa na vodnej nádrži Orava objavil bobor vodný a ondatra pižmová. Kopytníky reprezentuje srnec a jeleň lesný a diviak lesný. V 90. rokoch sa tu vyskytoval aj los mokraďový. Z veľkých mäsožravcov tu žije vlk, rys ostrovid, medveď hnedý a líška.
© 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.