Medvede patria do lesa
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tatranci požiadali ministerstvo životného prostredia o odstrel dvadsiatich medveďov. Súhlas dostali na dva.
Jeden medveď prišiel o život v Tatranských Matliaroch. „Vo veku 6-8 rokov s hmotnosťou 170 kg," spresnil námestník riaditeľa Štátne lesy Tatranského národného parku Maroš Petrík. Druhého zastrelili neďaleko liečebne v Hornom Smokovci. „Medvedica, vo veku asi 6 rokov a s hmotnosťou 120 kg," dodáva námestník.
V tomto roku prišlo na ministerstvo celkovo tridsať žiadostí o udelenie výnimky na odstrel medveďa. Usmrtiť povolili dvanástich.
Medveď hnedý je celoročne chránený nielen slovenskou, ale aj európskou legislatívou. V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny ministerstvo rozhoduje o povolení výnimky na odstrel medveďa v správnom konaní. Výnimku na odstrel smú povoliť iba v odôvodnených prípadoch. Každú žiadosť posudzujú individuálne a na základe odborného stanoviska Štátnej ochrany prírody SR.
Pre obyvateľov Tatier je aj vysýpanie smetí adrenalín. Rezort životného prostredia im vyšiel v ústrety a prostredníctvom Environmentálneho fondu poskytol dotácie vo výške jeden a pol milióna eur na zabezpečenie kontajnerových stojísk na komunálny odpad pred medveďom hnedým.
Desiatky stojísk by mali v meste Vysoké Tatry a v obci Štrba pribudnúť do konca novembra. „Nie je riešenie žiadať ministerstvo o povolenie na odstrel desiatok medveďov, a pritom nemať zabezpečené kontajnery. Musíme predchádzať rizikovým situáciám, ísť cestou prevencie. Preto som podpísal udelenie dotácie pre vznik kontajnerových stojísk v problémových lokalitách," povedal v auguste na brífingu s novinármi v Tatrách minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd)
Najvyššiu dotáciu na zabezpečenie kontajnerových stojísk pred medveďom hnedým vo výške 1 milión 240-tisíc eur získalo mesto Vysoké Tatry. Obec Štrba získala na tento účel 200-tisíc.
Ako uviedol námestník Štátnych lesov za posledné desaťročia sa populácia takzvaných kontajnerových medveďov stihla poriadne rozrásť. Stratili plachosť a za doplnkovú potravu si zvolili práve odpadky. „Dúfam, že povinnosť zabezpečiť kontajnery voči medveďom v katastrálnych územiach definovaných v zákone o odpadoch prinesie želané ovocie a medvede už nebudú vodiť svoje mláďatá ku kontajnerom a vrátia sa späť do lesa k tradičným zdrojom obživy," povedal M. Petrík. Uvedené opatrenie však podľa neho početnosť medveďov vo Vysokých Tatrách veľmi nevyrieši.
Zdroj: Spišskonovoveský KORZÁR