Marcovú kalamitu budú spracovávať dva mesiace
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Odstraňovanie škôd po marcovej veternej kalamite vo Vysokých Tatrách, ktorá zničila takmer 10-tisíc stromov, najmä v obvodoch Podspády a Tatranská Javorina, potrvá lesníkom zhruba dva mesiace.
Pri obnove oblasti si lesníci kladú za cieľ najmä rôznorodosť výsadby, aby bol nový vysadený les druhovo i vekovo pestrý, rovnako chcú zabrániť aj šíreniu lykožrúta. Uviedla to ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná pri kontrole na mieste kalamity v ústí Javorovej doliny. Lesníci počas niekoľkých rokov plánujú vysadiť takmer 34-tisíc stromov, najviac z nich bude jedlí a bukov.
Ako informoval riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška, postupujú v súlade s ochranou prírody a s pomocou šetrných technológií, ako sú lesné lanovky, ľahké kolesové traktory, či kone. Odstraňovať kalamitné drevo plánujú na ploche 21,14 hektárov. „Pri obnove budeme v prvých rokoch využívať prirodzenú obnovu územia v kombinácií s vysádzaním vetrom odolných drevín ako sú jedle, borovice, smrekovec opadavý, buk lesný, či javor horský," uviedol Líška.
Lesníci chcú zároveň zabrániť aj jarnému rojeniu lykožrútov, a tak aj tlaku na okolité porasty, realizovať preto budú aj zvýšené množstvo ochranných opatrení. Ako vysvetlil Líška, v najviac poškodených oblastiach budú vo väčšom počte zakladať klasické lapáky aj feromónové lapače. Na ich výrobu použijú v plnej miere poškodené stromy v oblasti. V lesných porastoch postihnutých vetrovou kalamitou budú tiež čistiť drobné vodné toky od popadaných stromov a zvyškov po spracovaní kalamity, aby v čase topenia snehu a jarných dažďov nedošlo k ich vybreženiu, a tým zmývaniu drahocennej pôdy, informovali lesníci.
Po silnom vetre ostalo počas posledného víkendu v národnom parku na území v správe Štátnych lesov TANAPu ležať viac ako 6 400 metrov kubických dreva. Ako krátko po kalamite informoval Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu, poškodené boli najmä lesné porasty v ochranných obvodoch Podspády a Tatranská Javorina, pričom najviac zasiahnuté bolo ústie Javorovej a Širokej doliny. Silný vietor však vyčíňal aj koncom februára, jeho náporom vtedy v Tatranskom i Pieninskom národnom parku neodolalo takmer dvetisíc živých stromov. Stromy padali zväčša v okolí ciest či blízkosti tatranských osád, silným poryvom neodolali ani lykožrútom zničené porasty v bezzásahových zónach. Odhady celkových škôd spôsobených popadanými stromami na majetku ako sú zariadenia, budovy, či lesná dopravná sieť sa podľa štátnych lesov blížia k sume 10-tisíc euro.
Silný vietor poškodil aj turisticky navštevované lokality, turistické smerovníky, pútače či oplotenia. Ako dnes Líška upozornil, uzavretá je časť turistického chodníka, ktorý vedie od budovy ochranného obvodu v Tatranskej Javorine k Náučnej geologickej ploche Podmuráň. Turistov na dočasné obmedzenia priamo v teréne upozorňujú aj informačné tabule.
© 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.