Máme toľko drevnej štiepky?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na východe Slovenska v bývalom závode Chemko Strážske by mala vyrásť prvá rafinéria na výrobu biopalív druhej generácie.
Skúšobnú prevádzku by mali spustiť už koncom budúceho roka. O dva roky by sa totiž už mali do palív primiešavať biopalivá druhej generácie – teda z dreva, lístia, kôry či zo slamy. Pre tie však zatiaľ na Slovensku chýbajú veľkovýrobné kapacity. Obávať sa, že kvôli autám sa budú rúbať lesy, podľa Združenia pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) netreba. V prípade biopalív vyrábaných z drevnej biomasy ide totiž len o zvyšky z lesníckej činnosti, prípadne odpad, vysvetľuje za združenie Peter Kostík. Výrubu lesov pre novú biorafinériu sa neobáva ani predseda združenia SK–BIOM a garant študijného programu Bioenergetika na Technickej univerzite vo Zvolene Jozef Viglaský. „Každý lesník vie, čo je palivové drevo. Teda, že je presne určená kvalita dreva z lesa, ktorá má ísť na využitie do energetického sektora," tvrdí J. Víglaský. Neočakáva ani nárast cien tuhých biopalív z dreva a zo slamy na kúrenie, ako sú pelety, brikety či štiepky. „Cenu tuhých biopalív to určite neovplyvní." Takáto rafinéria podľa neho len zhodnotí biomasu a vytvorí pritom nové pracovné miesta na východe Slovenska.
Drevných štiepok máme na Slovensku podľa neho dostatok. V súčasnosti sa pália drevné štiepky s vlhkosťou 50 percent. Ak sa nahradia za vysušené palivo, ročná spotreba klesne na polovicu – teda 1,5 milióna ton ročne.
Zdroj: Pravda