Lykožrút je problém aj na Orave
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesníci zaznamenali zvýšený nápor podkôrneho hmyzu aj v oravských lesoch.
Lesy na Hornej Orave čelili v roku 2004 rozsiahlej veternej kalamite, časť zasiahnutej oblasti odvtedy ohrozuje a ničí lykožrút. Postihnuté sú lokality národnej prírodnej rezervácie Babia Hora a Pilsko. Najideálnejším riešením bolo podľa lesníkov odkôrnenie kalamitného dreva, čo by lesy ochránilo pred podkôrnym hmyzom. V lokalitách s najvyšším stupňom ochrany to však nemôžu urobiť.
Lesníci tvrdia, že situácia je veľmi vážna. Podkôrny hmyz, v tomto prípade lykožrút smrekový, prípadne lykožrút lesklý, je bežnou súčasťou ekosystému, tak ako napríklad vírusy a baktérie v ľudskom tele. „Pokiaľ je organizmus v tomto prípade lesa oslabnutý veternou kalamitou, kyslými dažďami či inými vplyvmi, nevie sa účinne brániť a dochádza k premnoženiu škodcov, ktoré môže mať fatálne dôsledky," uviedol Vlastimil Rezek, hovorca Lesov SR.
Takzvané bezzásahové zóny sa navyše stávajú liahňou podkôrneho hmyzu, ktorý sa nekontrolovane šíri a napáda aj ďalšie hospodárske lesy v svojom okolí. Situácia je na celom území Slovenska tak vážna, že napríklad štátny podnik Lesy Slovenskej republiky, aby zabránil ďalšiemu šíreniu lykožrúta, v tomto roku ťaží viac ako 90 percent ihličnatého dreva z porastov napadnutých týmto podkôrnym hmyzom.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, od roku 2004 si vykonávanie opatrení proti šíreniu lykožrúta v ochrannom pásme Babia Hora a Pilsko vyžiadalo viac ako 1,5 milióna eur. Lykožrút nenapadá len choré, ale trúfne si aj na zdravé stromy.
Zdroj: pluska.sk