Kolaudujú hniezda dravcov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pracovníci Správy Tatranského národného parku aj počas tejto zimy monitorujú dravé vtáky v národnom parku a kontrolujú obsadené hniezdne lokality.
Súčasťou kontroly býva aj posúdenie vhodnosti umiestnenia a stability samotných hniezd. Vďaka tejto činnosti už v národnom parku stihli opraviť napríklad jedno z rizikových hniezd orlov skalných, a to ešte pred obdobím toku, ktoré pripadá zvyčajne na koniec februára. Rovnako postavili hniezdo pre na Slovensku najväčšieho hniezdiaceho dravca, ktorým je orliak morský. „Popri nedostatku potravy a nepriaznivom počasí predstavujú pre úspešne vyvedenie mláďat reálnu hrozbu aj nestabilné alebo vetrom, snehom a búrkami poškodené hniezda, ktoré by mohli v období hniezdenia spadnúť," vysvetlil nutnosť kontroly riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Prerobené hniezdo na jednom zo smrekov tak aktuálne čaká na orly skalné. „Hniezdo, ktoré si orly pred niekoľkými rokmi postavili na smreku, sa začalo postupne po ohnutých vetvách zosúvať a pravdepodobnosť, že ďalšie hniezdenie už nevydrží, bola veľká," informoval P. Majko. Ochranári tak pôvodné hniezdo spevnili, vyrovnali a rozšírili pomocou špeciálnej kovovej hniezdnej podložky. Tú však museli dôkladne zamaskovať a prekryť hniezdnym materiálom, aby si ju orly nevšimli. „Obdobie intenzívneho toku sa u orlov skalných začína väčšinou koncom februára. Súčasťou ich svadobných letov je aj krúženie nad hniezdiskom a zosadanie na hniezdo, ktoré si zdobia a vystielajú zelenými vetvičkami. Veríme, že orly v nastávajúcich sezónach prejavia záujem o takto prerobené hniezdo a podarí sa im v ňom vychovať ďalšie mláďatko," skonštatoval riaditeľ Správy TANAP-u.
Jedným zo spôsobov praktickej pomoci je podľa Správy TANAP-u aj inštalovanie takzvaných umelých hniezd pre dravce. „Takéto hniezda sa umiestňujú v starších lesoch, kde je predpoklad, že hniezdiace vtáky nebudú vyrušované človekom. Dravce môžu hniezdo obsadiť alebo ich môže aspoň motivovať, aby si v blízkom okolí postavili vlastné," vysvetlil ďalej Majko. Takéto stromové umelé hniezda podľa jeho slov najčastejšie využívajú myšiaky lesné, ale viackrát ich obsadili aj sokoly, orly krikľavé, orly skalné alebo bociany čierne. „V blízkosti vodných nádrží v kompetenčnom území Správy TANAP-u sme pre umiestnenie takýchto hniezd vyberali zdravé, vekovo a druhovo vhodné stromy. Na jednom z nich sme postavili široké hniezdo, určené pre nášho najväčšieho dravca, orliaka morského, ktorý v posledných rokoch pravidelne hniezdi už aj na severnom Slovensku," dodal.
© 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.