Kniha na vašu poličku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Po 74 rokoch vyšla nová obsiahla publikácia o histórii lesníctva na Slovensku. Mapuje vývoj lesného hospodárstva od prelomu prvého a druhého tisícročia, až po začiatok fungovania podniku Lesy SR v roku 2000.
Lesy Slovenskej republiky vydali jedinečnú publikáciu o histórii lesníctva na Slovensku. Dielo Viliama Stockmanna Dejiny lesníctva na Slovensku obsahuje viac ako 1000 strán textu, fotografií a historických dokumentov, ktoré tento lesník, ochranca prírody a historik spracovával po dobu takmer troch rokov. Zatiaľ jedinou podobnou publikáciou boli Dejiny lesníctva a drevárstva na Slovensku Andreja Kavuliaka z roku 1942, ktoré však neboli tak obsiahle a ich zameranie sa od novej publikácie líšilo, nakoľko venoval značnú časť práce dendrológii drevín a drevárskemu vývoju.
„Lesníctvo je súčasne s baníctvom odvetvie, ktoré má na území Slovenska najbohatšiu históriu. Podnik Lesy SR je najväčším správcom lesov a preto bolo logické že podporil snahu o zhrnutie tejto bohatej histórie v jednej publikácii. Som presvedčený že táto kniha bude zdrojom informácií pre celé generácie nielen lesníkov, ale i žiakov, študentov či záujemcov o históriu," povedal poverený generálny riaditeľ podniku Jozef Bystriansky.
Dejiny lesníctva na Slovensku sú dlho očakávanou a pre ďalší vývoj slovenského lesného hospodárstva a lesníctva významnou publikáciou. Mapujú vývoj lesného hospodárstva od prelomu prvého a druhého tisícročia, až po začiatok fungovania podniku Lesy SR v roku 2000.
Autor knihu rozdelil do desiatich kapitol podľa štátoprávnych formácií, ktoré postupom stáročí na území dnešného Slovenska existovali. Začína postupujúcim vznikom vlastníckeho hájenia lesov pre poľovníctvo, pokračuje vznikom baníctva a hutníctva, kedy pribúda potreba drevnej hmoty, a táto potreba neskôr vyústi do postupného riadeného lesného hospodárstva spojeného so vznikom lesníckej legislatívy. „Takto som postupoval cez obdobie tisíc rokov – samozrejme len stručne, pretože som mal k dispozícii len tisíc strán," vysvetľuje Stockmann.
Kompletný materiál je výsledok niekoľkých desaťročí archívnych výskumov. V publikácii autor cituje listy a ďalšie dokumenty, ich čísla a dátumy, z ktorých archívnych fondov pochádzajú. V prevažnej časti publikácie sa autor vyhýba subjektívnym hodnoteniam, hoci ako poznamenáva: „Niekedysa tomu vyhnúť nedalo".
Práca hlavného lesného radcu Andreja Kavuliaka z roku 1942 mapuje vývoj lesov a lesného hospodárstva od 1. storočia až do 40 . rokov 20. storočia a i keď sa v dnešných odborných kruhoch považuje skôr za odborno-popularizačnú prácu, stala sa základným kameňom pre výskum dejín lesov a lesníctva na Slovensku a vyzdvihla historický význam lesníctva pre celé územie Slovenska. Od konca 90. rokov sa myšlienkou súborného spracovania dejín lesníctva na Slovensku zaoberal aj dlhoročný pracovník Lesníckeho, drevárskeho a poľovníckeho múzea, lesník - historik a autor deviatich knižných publikácií z lesníckej histórie Ing. Jozef Urgela, CSc. Zámer však nestihol zrealizovať.
lsr