Keď lesníci včelária
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Kremnickí lesníci Kremnica začali tento rok s chovom včiel. Miestni majú o produkt záujem, včelnice si už všimli i turisti.
Prvotným zámerom projektu bolo podľa riaditeľa spoločnosti Karola Mutňanského dostať včely naspäť do krajiny, teda tam, kam patria. ,,Preto sme zriadili viacero včelníc, aby sme ich nemali na jednom mieste," uviedol. Aktuálne má spoločnosť včelnice v troch lokalitách v okolí Kremnice, pričom každá z nich má svoje špecifiká. V každej sa nachádza približne 30 včelích rodín.
,,Prvá bola zriadená na Kalvárii v tesnej blízkosti Kremnice. Dá sa povedať, že včely obsluhujú aj záhrady všetkých Kremničanov. Špecifická je väčším zastúpením lipy a hlohu,"priblížil Mutňanský. Druhá sa nachádza v lokalite Peklo, tretia na Hornej Štubni. Med z tejto oblasti obsahuje najviac medovice.,,Dali sme si urobiť aj rozbor medu vo Veterinárnom a potravinovom ústave v Dolnom Kubíne, kde nám vyšli veľmi povzbudivé výsledky," podotkol riaditeľ.
Ambíciou Mestských lesov je rozšíriť v budúcnosti chov včiel o ďalšie včelnice. ,,Dnes máme zazimovaných 83 rodín, cieľom je 150 až 200 rodín. Ďalej by sme nechceli ísť, aby sme nestratili kontakt s klasickým včelárstvom a aby sme z toho neurobili veľkú priemyselnú výrobu,"doplnil Mutňanský s tým, že snahou je produkovať med tradičným spôsobom.
Prvá sezóna kremnického včelárstva bola náročná. Okrem toho, že sa celý projekt rozbiehal, svoju úlohu zohrali aj poveternostné podmienky, ktoré priniesli neskoré a silné mrazy v jarných mesiacoch. Napriek tomu sa spoločnosti podarilo vyprodukovať 350 kilogramov medu, ktorý sa medzi miestnymi stretol s veľkým úspechom. Produkcia sa rozpredala v priebehu niekoľkých týždňov, posledné poháre predávajú lesy v týchto dňoch.
Projekt rozbehla spoločnosť vďaka dotácii, ktorú získala ako ujmu na hospodárení. Podľa K. Mutňanského je projekt nastavený tak, že už po troch až piatich rokoch, v závislosti od podmienok, by si mal na seba zarobiť sám. Rozšírenie činnosti o chov včiel si vyžiadalo aj novú pracovnú pozíciu. Prácu na plný úväzok tak našiel jeden včelár.
,,Momentálne to stíha sám. Pri nárazových prácach mu pomáhali naši zamestnanci, ktorých máme v pestovnej činnosti v lese. Časom je predpoklad, že sa vytvorí ďalšie pracovné miesto, a to pomocný včelár," dodal K. Mutňanský.
Vznikla aj internetová stránka, kde sa verejnosť dozvie všetko o Kremnickom mede. V budúcnosti by chceli ľuďom ponúknuť aj možnosť nahliadnuť do produkcie medu.
Zdroj: dnes24.sk