Kauza Slanské lesy sa neskončila
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Spor o vlastníctvo Slanských lesov sa vyostruje, syn obžalovaného podal trestné oznámenie na právnu zástupkyňu Lesov Slovenskej republiky.
Syn Milana Iča, Slavomír Ičo, takto reagoval na podanie ústavnej sťažnosti Lesov SR proti rozhodnutiu senátu Najvyššieho súdu SR vedeného Štefanom Harabinom. V trestnom oznámení na právnu zástupkyňu Lesov Slovenskej republiky JUDr. Irenu Sopkovú žiada aj o jej vylúčenie zo Slovenskej advokátskej komory. To by znamenalo znemožnenie jej pôsobenia aj v spore o Slanské lesy. V trestnom oznámení namieta predovšetkým proti jej informovaniu verejnosti v mediálnych komunikačných prostriedkoch o spore.
Ministerstvo pôdohospodárstva i Lesy SR sú však jednoznačného názoru, že verejnosť má právo na informácie v trestnej veci, kde konaním obžalovaných došlo ku škode na majetku štátu. „Lesy Slovenskej republiky sa nenechajú zastrašovať konaním obžalovaných a budú aj ďalej podnikať opatrenia, aby Slanské lesy ostali v majetku štátu. O všetkých krokoch budeme informovať médiá aj verejnosť," uviedol Marian Staník, generálny riaditeľ Lesov SR, štátny podnik.
Lesy Slovenskej republiky podali v marci Ústavnú sťažnosť proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR, ktorý zrušil rozhodnutie Krajského súdu SR Banská Bystrica v trestnej veci obvinených Milana Iča, Ferdinanda Ontka a Pavla Pačutu. Ten totiž zrušil rozhodnutie Krajského súdu SR Banská Bystrica v trestnej veci obvinených Milana Iča, Ferdinanda Ontka a Pavla Pačutu. Aktuálne platné uznesenie Najvyššieho súdu SR môže viesť k znovuotvoreniu sporu o vlastníctvo Slanských lesov. Oslobodenie páchateľov podvodu ohrozuje majetok SR s hodnotou viac ako 100 miliónov eur.
Kauza o vlastníctvo Slanských lesov začala v roku 1998, keď vtedajšiemu štátnemu podniku Východoslovenské lesy zmizlo z listov vlastníctva 6 500 ha lesa a zhruba 500 ha ornej pôdy. Samotný spis má viac ako 7 500 strán. Obvinený Milan Ičo sa snažil Slanské lesy najprv sprivatizovať, čo však ministerstvo pôdohospodárstva zamietlo. Neskôr bol realizovaný vymyslený scenár s potomkami šľachty, ktorí na neho mali previesť údajné vlastníctvo Slanských lesov za veľmi podozrivých okolností. V roku 2016 Ústavný súd SR potvrdil svojim rozhodnutím, že Slanské lesy sú majetkom štátu a na Milana Iča, Ferdinanda Ontka a Pavla Pačutu bolo podané trestné oznámenie za podvod. Najvyšší súd SR vydal koncom roku 2016 rozhodnutie, ktorým zrušil rozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica. Dôkazy, ktoré svedčia v neprospech obžalovaných žiada Najvyšší súd SR vylúčiť pre ich nezákonnosť.