Jedovaté chrobáky
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Aj v našich lesoch žijú chrobáky s jedom nebezpečným pre človeka. Sú to májky.
Májka dúhová nehryzie, ani neštípe. Vylučuje žltú tekutinu, ktorá podľa entomológa Rudolfa Gabzdila môže spôsobiť pľuzgiere pri styku s pokožkou alebo keď si napríklad dieťa olíže ruky či zje potravu s touto tekutinou, tak sa môže otráviť. Už 3 stotiny gramu jedu dokážu človeka zabiť.
Netreba ho chytať, po kontakte s ním si treba umyť ruky. Veľké škody dokážu narobiť už larvy májky dúhovej.
„Jeho maličké larvičky, ktoré sa vyliahnu z vajíčok, sa volajú triungulíni, tento triungulín vyjde na nejakú trávu alebo na nejakú kvetinku, počká na včelu, sadne včele na chĺpok a včela ho zoberie do svojho hniezda, kde on potom prakticky požiera potomstvo včiel," hovorí entomológ.
Natrafiť na májku možno za slnečného počasia na poľných cestách, lúkach či na okraji lesa. Má asi 30 príbuzných druhov. Najjedovatejší je pľuzgiernik lekársky. Tento chrobák bol hlavnou zložkou povestného jedu Aqua Tofana, ktorým rodina Medicejských trávila svojich nepriateľov v stredovekom Ríme.
Májka dúhová je podľa odborníka napríklad na Zemplíne premnožená. Zabíjať by ste ju však nemali, je zákonom chránená a jej spoločenská hodnota vyčíslená je 165 eur.
Zdroj: TV Markíza