Jedovatá krása
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pomaly odkvitá vždy zelený tis. Samčie kvety sú žlté, samičie zelené s jediným vajíčkom. Opeľuje ich vietor.
Tis obyčajný (Taxus baccata) je ker alebo strom z čeľade tisovité. Samičie kvety sa menia na plody s jedným semenom, ktoré vyčnieva z červeného dužinatého oplodia - pohárikovitého mieška. Dozrievajú v septembri. Rozširujú ich živočíchy, ktoré ich prenášajú v tráviacom trakte a neskôr vylúčia spolu so stolicou na iné miesto. Celá drevina okrem dužiny plodu, ktorá obklopuje semeno, je jedovatá. A práve to je výhodou pri prechádzkach v okolí tejto dreviny, pretože jediná časť rastliny, ktorá by deti mohla zlákať k ochutnaniu - červený miešok, jedovatá nie je.
Tis obyčajný rastie najmä v strednej a severnej Európe, vo východnej Európe však úplne chýba. Najväčšou európskou lokalitou tisov je Prírodná rezervácia Harmanecká tisina medzi Banskou Bystricou a Turčianskymi Teplicami vo Veľkej Fatre je. Na geologický podklad nie je náročný, uprednostňuje však vlhké vápence a dolomity.
Tis obyčajný dorastá do výšky 2 až 17 metrov, zriedka i do 20 metrov. Na rozdiel od iných ihličnanov jeho kmeň neobsahuje živicu. Drevo sa vyznačuje tenkými letokruhmi, rastie veľmi pomaly. Dožíva sa dlhého veku, literárne pramene uvádzajú 1000, niektoré dokonca 2000 rokov!
Má červené jadro, ktoré je ťažké, pevné, tvrdé, trvanlivé a veľmi elastické. V stredoveku sa využívalo na výrobu lukov. V súčasnosti sa používa v umeleckom stolárstve. Na Slovensku patrí k chráneným druhom národného významu, spoločenská hodnota jedinca predstavuje 9,95 eura.
Zdroj: Lekárske listy