Jarné počasie zvyšuje riziko požiarov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tatranci zvolali pracovné stretnutie. Jeho ústrednou témou bola práve prevencia vzniku požiarov v TANAP-e.
Samospráva, okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru, Štátne lesy TANAP-u, Správa TANAP-u a podnikatelia v cestovnom ruchu hľadali spolu možnosti, ako predísť požiarom. Podľa okresného riaditeľa Hasičského a záchranného zboru Ondreja Šprocha je situácia v Tatrách pomerne kritická. „Keď sa k tomu pridá ešte aj sucho a teplo, podmienky na vznik požiaru budú viac ako priaznivé." V tomto roku hasiči zaznamenali dva lesné požiare a v oboch prípadoch išlo o nedbalosť pri manipulácii s otvoreným ohňom.
Pri vstupoch do dolín a na turistické chodníky, ale aj v ubytovacích zariadeniach a vo vývesných mestských a informačných tabuliach by mali byť umiestnené plagáty, ktoré budú návštevníkov vysokohorského prostredia informovať o nebezpečenstve vzniku požiaru a apelovať, aby nezakladali oheň, neodhadzovali zapálené cigarety alebo aj odpadky, ktoré by mohli riziko požiaru zvýšiť. S rozmiestňovaním plagátov pomôže aj Správa národného parku. Riaditeľ Pavol Majko ponúkol súčinnosť a okamžité zverejnenie aktuálnych informácií prostredníctvom online prenosov webovými kamerami. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry a oblastná organizácia zabezpečí posun informácií o rizikách požiaru do ubytovacích zariadení. Apelovať budú aj na návštevníkov, aby sa zapisovali do knihy vychádzok a túr. Takto hasiči rýchlo zistia, koľko ľudí sa pohybuje v ohrozenej lokalite a budú ich môcť evakuovať.
Počas víkendov majú protipožiarne hliadky lesníci. Prevenciou sa musia zaoberať aj urbárne spolky a súkromní vlastníci. Majitelia objektov na území národného parku i v intraviláne mesta by mali dbať na pravidlo, že do vzdialenosti 30 metrov by nemali mať skládku dreva ani haluziny.
„Tieto informácie určite nie sú dôvodom na paniku, naším záujmom je urobiť však všetky možné opatrenia, ako sa vzniku požiaru vyvarovať," konštatoval na záver Ján Mokoš, primátor mesta vysoké Tatry.
Riziko požiarov sa v Tatrách zvýšilo po víchrici v roku 2004. Doteraz najväčší požiar vypukol rok po nej a zasiahol až 230 hektárov lesa od Tatranskej Polianky až po Nový Smokovec. Odvtedy hasiči na území Tatranského národného parku každoročne zaznamenávajú viaceré požiare.
Zdroj: MY Noviny Spiša