Inšpekcia pochybenie Správy Polonín nenašla
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V štyroch lokalitách Polonín, Gazdoraň, Bzaná, Ruské a Pod Ruským, vyrúbali vlani náletové dreviny. Urobila tak zazmluvnená firma zo Stakčína na objednávku Správy Národného parku. Miestni obyvatelia a aktivisti z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Východné Karpaty považujú zásah do chráneného územia za necitlivý a devastačný.
Člen zoskupenia VLK Viliam Bartuš hovorí, že ich na zásahy upozornilo pár občanov. „Zásah bol vykonaný v extrémne mokrom období, ťažkou technikou a spôsobil na mieste výrazné zásahy do pôdneho krytu." Aktivisti považujú za problém to, že sa vyrúbali stromy kvôli ochrane lúčneho biotopu na mieste, kde sa nenachádza a podľa V. Bartuša sa ani nachádzať nebude.
Požiadali preto Slovenskú inšpekciu životného prostredia a políciu o prešetrenie, či nebol zásahmi porušený zákon a poškodený chránený biotop.
Riaditeľ Správy Národného parku Poloniny Mário Perinaj je o správnosti zásahu presvedčený. „Konečne robíme to, čo treba," hovorí. Zdôrazňuje, že v čase vyhlásenia národných prírodných rezervácií bolo ich územie úplne holé, bez stromov.
„Na mapách z roku 1950 vidíme, že ľudia pôdu obhospodarovali. Lesa nebolo. Dediny však vysťahovali a vyhlásili prírodnú rezerváciu." Opisuje, že všetky tieto biotopy nie sú prirodzené, pretože vznikli činnosťou človeka. „Rastliny, ktoré tu dnes rastú, sú tu vďaka tomu, že tu človek oral, kosil, pásol. Postupne však začali miesta zarastať."
Podľa M. Perinaja je dôležité si uvedomiť, že v rámci ochrany prírody pozostáva Národný park Poloniny z niekoľkých častí.
„Sú to pralesy, ktoré vyžadujú prísnu ochranu bez zásahov. Prírodné rezervácie sú výsledkom činnosti človeka a aby sme uchránili predmet ochrany, musíme zasahovať."
Firma zo Stakčína za prácu dostala necelých 18 300 eur. V zmluve sa uvádza, že sa nesmú vyrúbať zákonom chránené dreviny, ovocné druhy a zopár rarít.
„Napríklad Pod Ruským rastie vŕba päťtyčinková, v Ruskom niekoľko dubov. Aj keď nie sú chránené, ide o najsevernejší výskyt duba u nás, čo je vlastne rarita. Preto sme ich ponechali. V Bzanei ostali čerešne, hrušky. Vybrali sa hloh, lieska, osika, dreviny, čo tam nemajú čo robiť."
Stopy po zásahu budú viditeľné ešte dva – tri roky. Štvrtý rok už podľa Perinaja zásahy celkom prekryje.
Perinaj verí, že takéto zásahy pomôžu opäť vrátiť do územia napríklad penicu či strakoša, ktorý je naviazaný na ovocné dreviny.
Inšpekcia pochybenie zo strany Správy Polonín nenašla. Prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová potvrdila, že sa vedie trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany stromov a krov a vo veci prečinu porušovanie ochrany rastlín a živočíchov. „V doposiaľ presne nezistenom období došlo k výrubu rôznych stromov a drevín za pomoci ťažkej techniky, dôsledkom čoho došlo aj k poškodeniu prírodného biotopu európskeho významu."
Polícia vyčíslila „ekologickú ujmu" na najmenej 3 000 eur.
Zdroj: KORZÁR, košický denník