Hory potrebujú kone
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
O kone z Dobšinej a Veľkej lúky rastie záujem, pre budúci rok sú už vypredané.
Po období klesajúceho záujmu o kone sa v posledných rokoch situácia obracia. Plemenný chov norika muránskeho typu v Dobšinej a na Veľkej lúke už má vypredaných všetkých valachov pre rok 2017 a je predpoklad, že po výkonnostných skúškach a vytriedení chovných kobýl nájdu majiteľov aj ostatné z 25 štvorročných koní.
„Slovensko má najmenej koní na obyvateľa v Európe, no v posledných dvoch až troch rokoch však registrujeme narastajúci záujem aj o pracovné plemená," povedal vedúci strediska chovu koní v Dobšinej Vladimír Šmelko. V tomto roku už Lesy SR na stredisku v Dobšinej predali 25 z celkového počtu 29 štvorročných norikov a záujemcov už registrujú aj na zvyšné zvieratá. Problémom chovu koní je, že do chovu aj do prevádzky sa zaraďujú až štvorročné zvieratá. Nie je preto možné okamžite zareagovať na potreby trhu. Kone, ktoré sa predávajú v tomto roku, pochádzajú z obdobia keď dopyt ešte stagnoval.
Chov koní norika muránskeho typu na Muránskej planine založili v roku 1950 pre potreby armády a lesníctva. Tento chov získal v roku 1995 titul šľachtiteľského chovu. Za vyše 50-ročné obdobie i on prekonal rôzne zmeny - organizačné, ako aj v šľachtiteľskej práci (od chovu huculského koňa po terajší program). V súčasnej dobe sa počet stáda pohybuje okolo 170 kusov a ročná produkcia predstavuje 25-30 koní vhodných hlavne pre prácu v lese, ale aj v poľnohospodárstve či agroturistike. V tomto roku zaregistrovali narodenie 27 žriebät.
Noriky z Dobšinej sú špecifické spôsobom chovu. O jari do jesene sú zvieratá vo voľnej prírode a do stajní sa vracajú až na zimu, čo zabezpečuje lepšiu odolnosť a vytrvalosť týchto koní aj pri ťažkej práci v lese. V poslednom období sa zvyšuje záujem o manipuláciu dreva s pomocou koní najmä pre rastúce výmery porastov obhospodarovaných prírode blízkym spôsobom či pre rastúce požiadavky na odstraňovanie roztrúsených kalamít. Pri týchto je potrebné vytiahnuť z porastov poškodené stromy.
lsr