Dreviny ohrozuje ázijská húsenica
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nepríjemnú situáciu pre pestovateľov okrasných drevín potvrdila aj Martina Toplanská, vedúca škôlkarského strediska odštepného závodu Semenoles Štátnych lesov Slovenskej republiky.
Podľa nej značné škody napáchané húsenicou vijačky krušpánovej zaznamenali prvýkrát v minulom roku.
„U nás nemá prirodzeného predátora a voči nej je účinný jedine chemický postrek," informovala.
Napadnutie krušpána húsenicou zbadajú pestovatelia často až keď je neskoro. Vďaka jej zelenému zafarbeniu je ťažko pozorovateľná v medzi listami dreviny.
„Pri prevencii voči vijačke je treba prehľadať kríky, aby sme ju čo najskôr zbadali a potom zničili chemickým postrekom," doplnila Toplanská. Na otázku, ako sa do slovenských záhrad dostala húsenica pôvodom z Ázie, môžeme podľa Toplanskej len špekulovať. K možným vysvetleniam prichádza do úvahy import tovarov a sadeníc z Ďalekého východu.
Aktivitu húseníc vijačky v posledných rokoch vnímali pestovatelia okresných drevín len zriedkavo. Intenzívny výskyt húseníc na krušpánových kríkoch registrujú od vlaňajška.
„V predošlých rokoch sme o húsenici veľmi nepočuli. Vyskytli sa len ojedinelé prípady, že sa zbadalo niečo na krušpáne, ale nebolo to tak, že by odumrela celá rastlina. Ostali poškodené len vrcholové lístočky, kedy neodumrela celá rastlina. Teraz však v mnohých častiach okresu odumierajú celé rastliny, niekde aj staré 15-ročné krušpány," skonštatovala M. Toplanská s tým, že v minulom roku zaznamenali aktivitu vijačky v obciach Krásnohorská Dlhá Lúka, Krásnohorské Podhradie, Pača, Čučma a v meste Rožňava spolu s okolitými dedinami.
Nepríjemnú skúsenosť s vijačkou krušpánovou zažila v minulom roku aj Katarína Domiková z Čučmy. Takmer meter vysoký plot z krušpánu im v dvoch vlnách zničili neodbytné húsenice. Pani Katarína popisuje, že s príchodom leta si všimli postupné zožltnutie ich kríkov, na čo následne použili chemický postrek. „Náš krušpán po postreku ožil a znovu ozelenel, no o dva týždne na to sme sa opäť čudovali, že znovu žltne. Postrekovali sme ďalej, ale už to nepomohlo," opisuje Domiková. Rodina Domikovcov si prvý raz húsenice vijačky všimla na ich kríkov v máji uplynulého roka s tým, že druhá vlna prišla o tri mesiace neskôr v auguste.
Zdroj: PAS