Drevári praxujú už na strednej škole
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Do duálneho vzdelávania sa zapája aj Stredná odborná škola drevárska vo Zvolene.
„Žiaci v duálnom vzdelávaní budú mať iný vzdelávací režim ako bežní žiaci: Teóriu poskytne škola, ale praktickú prípravu budú mať už priamo vo firmách. Po jej absolvovaní budú pripravení na profesiu a prácu vo firme," vysvetľuje riaditeľ SOŠ drevárskej Pavel Laššák. Rozdielny je aj spôsob prihlasovania sa uchádzača na toto štúdium: „Uchádzač o duálne štúdium musí najprv prejsť vstupným pohovorom vo firme a tá mu vydá potvrdenie, ktoré pripojí k prihláške na strednú školu na duálne štúdium" vysvetľuje riaditeľ.
V minulom roku záujem o tento typ štúdia nebol, možno bola slabá informovanosť. Škola má pre tento odbor aktuálne uzavreté zmluvy so šiestimi firmami a očakáva väčší záujem. Riaditeľ vidí problém aj v (ne)záujme rodičov a detí. „Technika a praktické odbory vo všeobecnosti nelákajú žiakov a rodičia často tlačia na výber inej školy. Žiakov, ktorých stretávame na dni otvorených dverí, niekedy viac zaujíma, koľko hodín sa u nás učí napríklad fyzika a matematika a neuvedomujú si, že výber strednej školy je veľmi vážne rozhodnutie na celý život" hovorí riaditeľ. Od žiakov, ale aj rodičov by čakal pri výbere školy väčší osobný záujem o podmienky a obsah štúdia.
„Drevárina" robí maximum, aby si udržala a získala žiakov. Tento rok spustila aj vzdelávací program v spolupráci s Bučinou DDD a Nadáciou Kronospan, v rámci ktorého všetkým žiakom študijného odboru drevárstvo a nábytkárstvo nadácia hradí ubytovanie a stravu v školskom internáte, plus jazykovú prípravu v angličtine alebo nemčine.
„Žiaci môžu získať aj štipendium za dobré výsledky počas celých štyroch rokov štúdia," hovorí riaditeľ, ktorý pripúšťa, že o tento odbor je medzi žiakmi slabý záujem, hoci zamestnávatelia jeho absolventov potrebujú. Škola so zamestnávateľmi intenzívne spolupracuje, na základe podnetov od Zväzu spracovateľov dreva SR v minulosti iniciovala vznik dvoch nových študijných odborov: technik drevostavieb a technik CNC zariadení v drevárskej a nábytkárskej výrobe. „O nové odbory je u uchádzačov zo základných škôl záujem, takže ak prejdú experimentom, chceli by sme v týchto odboroch ďalej pokračovať," hovorí riaditeľ.
Kým záujem o stolárstvo je nízky, to isté sa nedá povedať o odbore tvorba nábytku a interiéru (dizajn). „Žiaci sa v ňom učia rôzne výtvarné techniky, dejiny výtvarnej kultúry, zároveň musia zvládnuť navrhovanie, technické riešenia a konštrukciu nábytku. Mnohí z nich po absolvovaní štúdia úspešne pokračujú napr. v štúdiu dizajnu alebo architektúry na vysokých školách," hovorí riaditeľ.
Aj žiaci dizajnu praxujú počas štúdia v rámci súvislej dvojtýždňovej praxe v 2. a 3. ročníku priamo vo firmách. „Je skvelé, že škola nás okrem teórie učí aj techniku, ako svoje návrhy pretaviť do skutočnosti. Náš dizajn musí byť aj použiteľný," vysvetľuje študentka dizajnu. Ona aj jej spolužiaci z iných odborov väčšinou plánujú ďalej pokračovať na vysoké školy, čím potvrdzujú všeobecný slovenský trend. „Po absolvovaní vysokej školy má človek širší rozhľad a je lepšie pripravený na prax," vysvetľuje Martin Marušinec, žiak odboru drevárstva a nábytkárstva, ktorý do Zvolena prišiel až z Trnavy.
Na škole je výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo: žiaci už dnes za strednými školami necestujú tak ďaleko. „O tejto škole som bol rozhodnutý od začiatku a presvedčil ma aj deň otvorených dverí, kde som zažil príjemnú atmosféru, videl som vybavenie, priestory, zaujali ma učebne," hovorí Martin. Svoj výber školy neľutuje. „Učitelia sa tu veľmi snažia, mnohí sú skúsení a ochotní sa nám venovať aj po vyučovaní," hovorí. Páči sa mu, že sa učí prakticky, aj keď samozrejme prax na škole je iná ako v reálnej firme. Chce pokračovať na vysokej škole, možno by šiel rád do zahraničia, ale v budúcnosti sa vidí hlavne na Slovensku.
Zdroj: naszvolen.sme.sk