Dobrovoľníci pomáhajú v Tatrách
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Dobrovoľníci sa už šiesty rok po sebe môžu zapojiť do projektu Tatranskej dobrovoľníckej služby (TDS) a pomôcť pri viacerých aktivitách.
„Ide o ustálené činnosti, ako je sprevádzanie Galériou Encián na Skalnatom plese, patrolovanie, teda hliadkovanie okolo Skalnatého a Štrbského plesa, a terénne práce v Tatranskom národnom parku ako zber odpadkov z turistických chodníkov a čistenie odrážok," informoval Patrik Kolesár, riaditeľ občianskeho združenia Tatranský okrášľovací spolok. Fungovať sa bude v týždenných turnusoch až do septembra, pričom na každý týždeň bude určených vždy šesť dobrovoľníkov.
"Šiesti dobrovoľníci budú do služby nastupovať vždy v sobotu medzi 14:00 a 16:00 na Skalnatom plese. Nedele budú mať voľné, využiť ich budú môcť napríklad na túry. V pondelky začíname dvojhodinovým školením, pracovať sa bude počas ostatných dní zväčša od 9:00, vždy šesť hodín. Končiť budú v sobotu dopoludnia, keď ich opäť vystriedajú ďalší šiesti dobrovoľníci," popísal systém fungovania dobrovoľníckej služby Kolesár. Takýto režim sa už podľa jeho slov osvedčil. Dobrovoľníci získajú bezplatné ubytovanie a dopravu na Skalnaté i Štrbské pleso. Po práci ich čaká voľný program, hodinu pred zotmením však musia byť v chatách a nemôžu sa už pohybovať po Tatrách.
Záujemcovia o takúto pomoc Tatrám sa môžu na dobrovoľnícku službu prihlásiť prostredníctvom internetovej stránky krajsietatry.sk/tds/ alebo prostredníctvom stránky Tatranskej dobrovoľníckej služby na sociálnej sieti Facebook. Okrem prihlasovacieho formulára tam nájdu aj všetky základné informácie. „Obmedzenie je tu len vekové, prihlásiť sa môžu ľudia od 18 rokov vyššie," dodal Kolesár. V minulosti sa do projektu zapájali zväčša študenti a mladí vo veku od 18 do 30 rokov.
Za šesť sezón tejto dobrovoľníckej aktivity sa už vo Vysokých Tatrách podľa Kolesára vystriedalo okolo 2,5 tisíc dobrovoľníkov. „Ľudia sa často sťažujú, že Tatry sú drahé, nedostupné a komerčné. My im chceme ukázať, že všetko sa dá riešiť aj nekomerčným spôsobom, v tom spočíva aj celá pointa projektu. Je to forma vzdelávania v Tatrách, ak sem totiž niekto príde a urobí pre ne niečo, začne ich aj iným spôsobom vnímať," vysvetlil. Pripomenul tiež, že TDS takýmto spôsobom supluje činnosť, ktorú v zahraničí vykonávajú priamo správy národných parkov. „My to organizujme z vlastných peňazí a v spolupráci so Správou TANAP-u a Štátnymi lesmi TANAP-u," doplnil riaditeľ Tatranského okrášľovacieho spolku.
© 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.