Čo s gaštanmi?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Z plodov pagaštanu konského sa vyrábajú liečivé tinktúry a masti a slúžia aj ako prirodzená potrava pre zver. Ich úroda bola dobrá. Nikto ich však hromadne nezbiera a nevykupuje.
Kým v minulosti ich zbierali školy aj súkromné osoby a odovzdávali ich do výkupu, dnes ostávajú hnedé plody ležať medzi popadaným lístím na zemi. Stovky kilogramov gaštanov odovzdávala kedysi do výkupu aj levická základná škola. „V minulosti nás zvykli osloviť niektoré spoločnosti – zberné suroviny, farmaceutické firmy či lesné závody. V poslednej dobe už takéto požiadavky z ich strany na nás nie sú," odôvodňuje Mária Čuková, riaditeľka 4. základnej školy v Leviciach, prečo jesenný zber neorganizujú. Podľa nej tento stav pretrváva štyri – päť rokov, čo je na škodu, lebo ho brali aj ako súčasť výchovy žiakov k prírode.
V minulosti školy organizoval aj zber harmančeka, na jeseň šípok a v zime sušenej pomarančovej kôry. Najmä so šípkami a gaštanmi ale býval problém - v škole nemali dostatočne veľkú plochu, kde by ich sušili, aby nesplesniveli.Potrava aj liečivo
O plody pagaštana konského javili záujem farmaceutické firmy a lesné závody, ktoré obhospodarovali veľké výmery lesov. Dnes sú rozčlenené na revíry, v nich si poľovnícke združenia zabezpečujú potravu pre zver individuálne.
Okrem plodov, ktoré si aj počas zimných mesiacov zvieratá nájdu v lese, ako sú žalude či bukvice, ich poľovníci prikrmujú obilným a slnečnicovým odpadom či kukuricou.
„Zber gaštanov je náročnejší," hovorí poľovník Jozef Hlásnik. Každý jeden gaštan musí prejsť rukami zberača a následne je potrebné ho dostatočne vysušiť, aby sa dal uskladniť na niekoľko mesiacov bez toho, že by ho napadla pleseň.
Kukuricu, ktorou zver v zime prikrmujú, pozbiera na veľkej ploche stroj.
„Pagaštan konský patrí medzi jadrové krmivá. Slúži ako potrava, ale aj na liečenie zveri, keď má napríklad hnačku," upresňuje význam hnedých plodov. Danielej a jelenej zveri sa dávkujú celé plody, pre srnčiu zver sa musia podrviť.
Plody zo stromov opadávajú v septembri a októbri. „Úroda bola tento rok veľmi dobrá, bolo by škoda to nevyužiť. Je to prírodné krmivo," prízvukuje poľovník z Levíc členom krúžku mladých priateľov poľovníctva. Vedie ho na 1. základnej škole v Leviciach. Podmienky na zber majú ideálne, v časti školského areálu rastú mohutné gaštany. Plodmi z nich naplnili túto jeseň niekoľko vedier. Ďalšie priniesli z levického cintorína, kde je jedna z najväčší gaštanových alejí na Slovensku. Dokopy nazbierali vyše sto kilogramov. „Dohodli sme sa so zvernicou pri Tehle – my im dáme gaštany, oni za odmenu ukážu deťom zvernicu."
Dlhoročný poľovník odkazuje tým, ktorí zo zvyku zbierajú gaštany: „Ponúknite ich poľovníkom alebo poľovníckym združeniam. Určite sa gaštanom potešia."
Zdroj: sme.sk