Bodkovaná potvora z Ázie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Dotieravá ázijská lienka dohrýzla spiace bábätko v Rovinke (okr. Senec). Čo na to odborníčka z Ústavu ekológie lesa SAV?
Obrovské uhryznutie prekvapilo aj odborníčku zo Slovenskej akadémie vied Sandru Viglášovú, ktorá hovorí, že nič podobné nevidela. Podľa nej pochádza tento druh lienky z ďalekej Ázie.
Trojmesačná Dianka spokojne spala v kočíku na s terase ich rodinného domu. Keď ju po 15 minútach prišla skontrolovať mamička, zbadala na líčku svojej dcérky lienku.
„Najskôr som si ju chcela len odfotiť, ale keď som prišla bližšie, videla som, že malá je na líčku celá dohryzená," povedala mama Kamila. „Líčko sme jej umyli vodou a potierame aloou verou," doplnila.
„To, že by lienka jedla epitel kože, som nezažila. Môže to byť aj prehnaná alergická reakcia na kontakt s lienkou, lebo dievčatko si buduje imunitu," uviedla odborníčka S. Viglášová. „Dieťa uhyzla Lienka východná. V Európe sa využíva v boji proti škodcom," doplnila.
Lienky podľa nej hryzú človeka len vtedy, keď sú hladné. Na jeseň nemajú dostatok svojej prirodzenej potravy mušiek a pre oteplenie nalietavajú do ľudských obydlí. Ak si sadnú na človeka, môžu ho pohrýzť. Lienka do tela človeka nevypúšťa nič, môže iba narušiť kožu, ktorá sa bráni opuchnutím a miesto môže svrbieť. Lienka východná pochádza z Ázie. Vo Francúzsku a v Belgicku ju používali v boji proti biologickým škodcom – voškám v skleníkoch. Odtiaľ ušla a začala sa rozmnožovať aj u nás. Najčastejšie je oranžová a môže mať 0 až 19 čiernych bodiek alebo je čierna s 2 až 4 červenými bodkami. Larvy týchto lienok požierajú aj vajíčka našich druhov lienky desaťbodkovej a dvojbodkovej.
Zdroj: Nový Cas